Przetarg na pasmo 3,X GHz dla sieci 5G: pierwsze opinie operatorów

Operatorzy mobilni są podzieleni w sprawie wyboru scenariusza przyszłorocznego przetargu częstotliwości dla sieci nowej generacji.

Konsultacje planu pierwszego przetargu na częstotliwości z zakresu 3,7 GHz lub 3,7 i 3,5 GHz dla sieci 5G, który w połowie przyszłego roku chciałby rozstrzygnąć Urząd Komunikacji Elektronicznej, zakończyły się 14 maja. – W konsultacjach udział wzięło dziewięć podmiotów. Ich podsumowanie planujemy opublikować na początku czerwca – informuje Martin Stysiak, rzecznik UKE.
„Rzeczpospolita”, siostrzany tytuł rpkom.pl, poznała stanowiska części sieci komórkowych: Orange Polska, Play Communications i T-Mobile Polska.
Telekomy zgadzają się co do wagi procedury, jako kluczowego warunku wdrożenia rozwiązań 5G, czy tego, że powinna zostać przeprowadzona sprawnie, a pasmo nie powinno być drogie. Każdy ma własne postulaty, ale są i punkty, w których firmy bardzo się różnią. Play i T-Mobile opowiedziały się za przetargiem. Orange nie zajął w tej kwestii jednoznacznego stanowiska.
Właściciel sieci Play uważa, że chcąc osiągnąć z przetargu jak najwyższe wpływy, państwo powinno doprowadzić jeszcze przed jego ogłoszeniem do harmonizacji norm promieniowania elektromagnetycznego nadajników sieci komórkowych z obowiązującymi w wielu krajach Unii Europejskiej. Telekom przygotował wyceny bloku 50 MHz pasma 3,7 GHz. Według niego harmonizacja PEM sprawi, że cena ta będzie mogła być 10-krotnie wyższa.
Orange, który na tle konkurencji dysponuje mniejszą ilością częstotliwości, chciałby, aby każdy z operatorów dysponował szerokim, ciągłym blokiem. Jako przykład podaje rozstrzygnięcie w Finlandii, gdzie wystawiono na licytację trzy równe bloki pasma 3,4–3,8 GHz, po 130 MHz każdy.
Play z entuzjazmem powitał propozycję UKE, zakładającą wystawienie w przetargu czterech rezerwacji po 80 MHz każda, przy czym dwie mają dawać ogólnopolski zasięg sieci, a dwie mniejszy.
Play argumentuje, że w tej sytuacji od razu będzie mógł planować i wdrażać strategię inwestycyjną 5G. Uważa, że w sytuacji gdyby zwyciężyła opcja czterech rezerwacji 50 MHz uruchomiona sieć będzie uzupełniona po pewnym czasie o kolejny przetarg, a operator będzie musiał opóźnić szeroko zakrojone inwestycje do czasu uzyskania pewności, w jakim zakresie spektrum finalnie się znajdzie. Play uważa też, że rezerwacja 80 MHz pozwoli uzyskać przepływności obiecywane przez standard 5G, a nie tylko 5G-Ready.
Z kolei telekom kierowany przez Jeana-Francois Fallachera opowiedział się za przydziałem operatorom czterech bloków pasma po 50 MHz każdy z zakresu 3,7 GHz, a przeciwko alternatywie, której zwolennikiem jest Play. „Tylko dwie rezerwacje byłyby ogólnokrajowe. Nie jest jasne, na jakiej zasadzie i w jakim terminie miałoby się odbyć uzupełnienie tych rezerwacji do obszaru całego kraju. Dyskusja w tym zakresie mogłaby znacząco opóźnić cały proces udostępnienia widma na potrzeby 5G” – uważa Orange.
Scenariusz, by pierwszy przetarg objął tylko cztery rezerwacje po 50 MHz, wspiera także T-Mobile, choć zastrzega, że zależy mu także na kolejnej relatywnie szybkiej procedurze rozdysponowania następnych częstotliwości.
Orange proponuje też, by do ustalenia ceny minimalnej przyjąć transakcje, które miały miejsce w Polsce, a nie za granicą.
Za tym, aby państwo nie oczekiwało dużych kwot za pasmo, optuje też T-Mobile. Podkreśla, że technologia 5G jest nadal droga. T-Mobile wypowiedział się również nt. potencjalnego scenariusza przeprowadzenia jednej procedury dystrybucji pasma obejmującej również blok 800 MHz pozostawiony przez Sferię. Telekom proponuje, aby ponownej dystrybucji tego bloku nie łączyć z pasmem dla 5G.

Mogą Ci się również spodobać

Disney+ może być górą w starciu z Netfliksem czy Apple

W wojnie o internetowego widza producenci treści o zasobnych portfelach mogą odnieść zwycięstwo nad ...

Roje Walkirii to przełom w lotniczej wojnie

Amerykańska armia testowała nowy dron stealth Kratos XQ-58 Valkyrie (Walkiria). Zastępy tych dronów mają ...

Szef ds. fabuły w Cyberpunku: Nie próbujemy bawić się w futurologów

Przewidywanie przyszłości jest niewdzięcznym zajęciem. Naszą domeną jest fikcja – mówi Marcin Blacha, kierujący ...

Technospecjały

Co dzień kolejne elektroniczne gadżety – od pięknych i użytecznych po dziwaczne i mało ...

Firmy usługowe nowoczesnej gospodarki podbijają rynek pracy

Końcówka roku przyniosła szybszy wzrost zatrudnienia w innowacyjnych firmach z tzw. nowoczesnej gospodarki, co ...

Polski komunikator odniósł sukces za granicą. Teraz wprowadza go Plus

Usecrypt Messenger, rodzimy komunikator szyfrujący połączenie głosowe i tekstowe, podbija kolejne rynki. Po tym, ...