Zatrzymania za „próby utrudniania przetargu” na GSM-R

Katowiccy agenci CBA zatrzymali 9 osób w związku z próbą utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe – poinformowało dziś Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Prowadzone przez funkcjonariuszy CBA postępowanie dotyczy próby utrudniania przetargu publicznego ogłoszonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Chodzi o przetarg zatytułowany „Budowa infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach NPW ERTMS”, czyli o zamówienie funkcjonującego w większość państw Unii Europejskiej systemu bezpiecznej kontroli jazdy pociągów.

Jak pisaliśmy, po tym jak w styczniu 2018 r. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła wnioski protestujących firm Kapsch i PORR Polska Infrastructure, kontrakt wygrało konsorcjum Nokii, Wasko, Pozbudu i Herkulesa.

Dziś CBA podało, że wśród zatrzymanych są kierownik i zastępca kierownika Zakładu Instytutu Łączności we Wrocławiu, pięciu przedstawicieli spółki starającej się o uzyskanie kontraktu oraz radca prawny i przedsiębiorca współpracujący z tą spółką.

Prokuratura Krajowa podała zaś, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali 9 pracowników oraz osób powiązanych z Kapsch CarrierCom Sp. z o.o. oraz Zakładem Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu.

„W toku postępowania ustalono, iż w listopadzie 2017 r., doszło do „oszustwa sądowego” polegającego na posłużeniu się nierzetelnymi opiniami sygnowanymi przez Instytut Łączności Zakładu Kompatybilności Elektromagnetycznej we Wrocławiu w toku postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą. Chodziło o uzyskanie korzystnego dla Konsorcjum Kapsch rozstrzygnięcia Izby w toku postępowania przetargowego” – czytamy w komunikacie prokuratury.

Do zatrzymań doszło na terenie Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz Pomorzu Zachodnim.

Jak podało CBA, zatrzymane osoby są podejrzane o podjęcie próby utrudnienia zamówienia publicznego, usiłowanie oszustwa na szkodę PKP PLK na ponad 1  mld zł, podjęcie próby działania na szkodę konkurencyjnego oferenta, a w przypadku funkcjonariuszy publicznych – pracowników Instytutu Łączności, także przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Prokuratura zaś podała, że zatrzymanym osobom prokurator przedstawi zarzuty usiłowania doprowadzenia PKP PLK do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 1,1 mld zł, stanowiącej różnicę pomiędzy ofertami Konsorcjum Kapsch a przedłożonym przez inny podmiot, a także usiłowanie doprowadzenia tego podmiotu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie około 2,79 mld zł.

„Są to przestępstwa kwalifikowane z art. 305 § 1 kodeksu karnego i art. 13 par 1 k.k. w związku z art. 286 par. 1 kodeksu karnego, art 294 par. 1 kodeksu karnego i art. 231 par. 2 kodeksu karnego. Grozi za nie kara do 10 lat pozbawienia wolności” – czytamy.

„Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych” – zapowiedziała prokuratura.

– wsp. ziu

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjczycy stworzyli narzędzie, które odróżnia ludzi od… śmieci

W Wielkiej Brytanii powstało narzędzie służące do wykrywania bezdomnych na śmietnikach. Niestety okazało się, ...

To rewolucja w kosmosie. Astronauci pozyskają tlen ze… skał

Amerykańska agencja kosmiczna zainteresowała się startupem, który ma projekt mogący okazać się przełomowym w ...

Czy Facebook oszalał? Chcą już nawet haseł do e-maili

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga nie zwalnia tempa – po całej serii oskarżeń skierowanych pod ...

Jak sprawdzić historię używanego pojazdu?

Na jakie problemy napotykają osoby kupujące samochody używane? Potencjalni kupcy aut używanych powinni dokładnie ...

Libra będzie blokowana w Europie

Kryptowaluta Facebooka nie ma ostatnio dobrej passy. Najpierw część partnerów się wycofała, a teraz ...

Ekologia, pomaganie i biznes w jednym

Wystarczy parę klików online. Przyjdzie kurier, bezpłatnie odbierze od ciebie stare ubrania, a za ...