Orange Insights: zarządzający nie zaliczają cyberbezpieczeństwa do priorytetów

Zarządy dużych polskich firm uważają, że są cyberzagrożenia nie są najważniejszym ryzykiem dla ich biznesu – wynika z najnowszej edycji badania Orange Insights. O ile dla 43 proc. kierowników i dyrektorów IT, ochrona przed cyberzagrożeniami jest najważniejszym wyzwaniem dotyczącym cyberbezpieczeństwa, to opinię tę podziela tylko 24 proc. zarządzających.

Większość ankietowanych jest zdania, że poziom zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego w ich firmach rośnie. Takiej odpowiedzi udzieliło 67 proc. dyrektorów IT i 74 proc. zarządzających.

– Badanie Orange Insights po raz kolejny pokazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa informatycznego to dla polskich firm spore wyzwanie. Tak uważa blisko 80 proc. zarządzających i jeszcze większy odsetek dyrektorów IT. Gdy jednak przyjrzymy się szczegółom, widać, że inaczej postrzegają oni najważniejsze zagrożenia i wyzwania. W Orange zachęcamy naszych klientów, by do bezpieczeństwa podchodzili całościowo, począwszy od zabezpieczenia sieci firmowej przed cyberatakami, poprzez rozwój narzędzi wczesnego ostrzegania, aż po właściwe zabezpieczenie urządzeń służbowych. Tylko w ten sposób mogą przygotować swoje firmy do cyfrowej transformacji i w pełni z niej korzystać. To istotne zwłaszcza w obliczu szerokiego zastosowania technologii 5G już w niedalekiej przyszłości, a także rozwoju Przemysłu 4.0, czy handlu Retail 4.0 – komentuje Bożena Leśniewska, wiceprezes Orange Polska ds. rynku biznesowego.

W zależności od branży, firmy mają różne przemyślenia nt. cyberbezpieczeństwa. W handlu wyzwaniem jest pozyskanie finansowania na ten cel. Taką opinię podzielało 26 proc.respondentów z tej branży, podczas gdy średnia dla wszystkich sektorów wynosiła 19 proc..

Z kolei wśród firm usługowych większy niż w innych branżach nacisk kładziono na budowanie świadomości dbania o bezpieczeństwo danych wśród pracowników.

Przy okazji publikacji wniosków z raportu Orange poinformował, że około 400 przedsiębiorstw korzysta z usługi telekomu polegającej na ochronie przed atakami DDoS, które mogą zablokować funkcjonowanie stron internetowych czy aplikacji firmy i zagrozić ciągłości jej biznesu.

Telekom poinformował również , że według najnowszych analiz CERT Orange Polska, próby wyłudzenia danych stanowiły ponad 2/3 zagrożeń (67 proc.) wykrytych w pierwszej połowie 2019 roku w sieci operatora.

Badanie Orange Insights zrealizowane zostało w sierpniu 2019 roku przez ICAN Institute, wydawcę Harward Business Review Polska na próbie 304 respondentów z segmentu firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. W celu uzyskania reprezentatywności danych wyniki zostały przeważone według struktury branż PKD. Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI/CAWI.

Mogą Ci się również spodobać

Użytkowników Netflixa przybywa, więc czas podnieść ceny

Firma chce od Amerykanów więcej za abonament na swoje usługi. To największa podwyżka opłat ...

Kosmiczne technologie pomagają na co dzień

Transfer technologii kosmicznych wewnątrz sektora i do innych branż był wiodącym tematem European Spacetech ...

Rekordowa aktywność hakerów. Atakuje AI i roje botów

Spadło wykorzystanie szkodliwego oprogramowania służącego do tzw. kopania kryptowalut. Nie oznacza to jednak, że ...

Pierwszy transseksualny bohater pojawi się w grze na Xboxa

Francuski producent gier wideo Dontnod zapowiedział całkiem nową produkcje. Tym razem jednym z głównych ...

PZU z Aliorem chcą wesprzeć startupy w walce z koronawirusem

26 kwietnia upływa termin zgłoszeń do specjalnego konkursu na innowacyjne rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ...

Steve Wozniak: Przyszłość to robotyka

Gdyby ktoś, kto idzie właśnie na politechnikę zapytał mnie, co ma robić, by znaleźć ...