– Prace nad 6G znajdują się na wstępnym etapie, ale nasz kraj musi traktować tę technologię z dużym priorytetem – stwierdził Wang Xi, chiński wiceminister nauki i technologii.
CZYTAJ TAKŻE: Przymiarki do 5G nad Wisłą? Na świecie rozpoczął się wyścig po 6G
Badaniami nad 6G mają zająć się dwie grupy robocze złożone z urzędników, naukowców i przedsiębiorców. Ren Zhengfei, prezes koncernu Huawei, stwierdził we wrześniu, że jego firma prowadzi już wstępne prace nad technologią 6G.
Czym technologia 6G będzie się różniła od 5G? Technologia 5G ma zapewnić transfer danych idący w wiele Gb/s i opierać się na częstotliwościach liczonych w gigahercach. Technologia 6G ma zaś (w teorii) opierać się na częstotliwościach liczonych w terahercach oraz umożliwiać transfer danych idących w wiele Tb/s. O ile fale radiowe wykorzystywane w technologii 5G mają częstotliwość milimetrową, to fale w technologii 6G mają być krótsze niż 1 mm. O ile technologia 5G ma odpowiadać na zapotrzebowanie związane z internetem rzeczy, to 6G może być technologią świata postsmartfonowego. Świata, w którym poszczególne urządzenia codziennego użytku będą posiadały możliwość przetwarzania danych na ogromną skalę i w którym interface oparty na technologii rzeczywistości rozszerzonej pojawi się przed naszymi oczami, gdy go będziemy potrzebować.
CZYTAJ TAKŻE: Szef 5G w Swisscomie: Rozwiązaliśmy dylemat kury i jajka