Koronawirus pokonał barcelońskie targi MWC. Impreza odwołana

Na niecałe dwa tygodnie przed startem, GSMA, organizacja zrzeszająca firmy technologii mobilnych odwołała największe branżowe targi #MWCBarcelona2020. Powód to koronawirus.

“Ze względów bezpieczeństwa i dla zdrowia otoczenia w Barcelonie i kraju-gospodarza GSMA odwołało dziś  MWC Barcelona 2020 z powodu globalnych obaw dotyczących epidemii korona wirusa, problemów z przemieszczaniem się i innych okoliczności, które sprawiły, że przeprowadzenie targów nie było możliwe” – podała dziś wieczorem organizacja zrzeszająca firmy technologii mobilnych na świecie.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny gigant wycofuje się z targów w Barcelonie. Efekt koronawirusa

Dodano, że przedstawiciele miasta podeszli do sytuacji ze zrozumieniem. Czy to oznacza, że GSMA będzie mogło skorzystać z wykupionego ubezpieczenia, aby odzyskać wydane na organizację pieniądze – nie powiedziano.

Wymuszona decyzja

Komunikat pojawił się po trwającym – według lokalnych mediów – 6 godzin spotkaniu. GSMA podjęło decyzję szybciej niż pierwotnie planowało. Chciało podać ją do wiadomości  w piątek, 14 lutego.

Szybsze działania wymusili na organizatorze uczestnicy. Do dziś rezygnację z uczestnictwa w targach ogłosiło szereg dużych firm, w tym m.in. LG,  Ericsson, Sony, Nokia i operatorzy: niemiecki Deutsche Telekom, brytyjskie BT oraz  Vodafone, czy amerykański AT&T.

„Wydarzenie bez precedensu” – napisał na Twitterze Andrzej. J. Kozłowski, prezes Emitelu, komentując decyzję GSMA.

W targach planowały uczestniczyć także firmy z Polski, m.in. informatyczny Comarch, czy producent i dystrybutor telefonów Maxcom.

Stracone setki milionów euro

Dziennikarze zaczynają się zaś zastanawiać, czy to nie początek końca samych targów.

Pierwsze targi Mobile World Congress w Barcelonie odbyły się w 2006 roku. Potem nie przeszkodziły im ataki terrorystyczne w Europie, czy zamieszki katalońskich separatystów.

Według różnych szacunków zyski Barcelony z tytułu organizacji wydarzenia wynosiły za każdym razem 400-500 mln euro, wliczając w to dochody hoteli, restauracji, czy przewoźników.

Hiszpański „El Pais” podaje, że 500 mln euro miały wynieść koszty wystawiających się w tym roku firm. Dziennik nie zdradził źródła swoich informacji. Według niego, wynajem metra kwadratowego powierzchni wystawienniczej w najbardziej znanej części targów zwanej „La Fira” to koszt 1200 euro (150 mln euro gdyby ktoś chciał wynająć całość).

W tym roku organizator liczył na około 110 tys. odwiedzających. W targach miało wziąć udział 2,8 tys. firm.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zapomnij o serwisie. Naprawa smartfona w domu klienta

Apple oferuje usługę naprawy uszkodzonego sprzętu bez wychodzenia z domu. Technik z autoryzowanego serwisu ...

Afery nie zatrzymają rozwoju sociali

Tylko przez aplikacje Facebooka wysyła się 100 mld wiadomości dziennie. Choć serwisy społecznościowe obrzucano ...

Asseco zabiera głos. Pracuje nad nową usługą bankową

Rzeszowska spółka finiszuje z pracami nad produktem, który umożliwia obsługę głosową bankowości internetowej, a ...

Roboty nadchodzą. Sprawdź, czy odbiorą ci pracę

Nie wierzymy, że maszyny zastąpią człowieka w pracy. Większość z nas nie obawia się ...

Innowacyjna sonda zlokalizuje dźwięk

W dzisiejszym świecie hałas stanowi nie tylko problem, ale także informację, którą można wykorzystać. ...