Unieważnienie aukcji 5G w czerwcu. W tle walka o fotel nadzorcy

Adobe Stock

Rozpoczęły się prace nad nową aukcją. Zastępca wykonujący obowiązki prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Krzysztof Dyl nie wyklucza starań o prezesurę.

– Moim zadaniem jest przeprowadzenie organizacji przez trudny okres, jakim jest zmiana osoby kierującej urzędem, dokończenie procesu unieważnienia aukcji na rezerwacje częstotliwości dla 5G oraz przygotowanie procedury ponownego rozdysponowania tych częstotliwości. Praca regulatora toczy się na bieżąco, np. monitorujemy proces uwolnienia pasma 700 MHz przez nadawców telewizyjnych, aby przebiegał on sprawnie, także z punktu widzenia odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej – mówi „Rz” Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE wykonujący obowiązki prezesa po tym, jak kadencję Marcina Cichego skrócono jedną z ustaw antykryzysowych (tzw. tarcza 3.0).

CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa

Krzysztof Dyl według naszych informacji może być czarnym koniem w konkursie na szefa UKE. Czy w nim wystartuje? – Mam jeszcze czas na podjęcie decyzji – odpowiedział nam w piątek. Czasu tego nie jest jednak zbyt wiele, bo KPRM czeka na kandydatury do 12 czerwca.

Dyl nie ukrywa, że jest zwolennikiem szybkiego zakończenia procedury unieważnienia aukcji częstotliwości 3,6 GHz, czyli pierwszej w Polsce aukcji 5G ogłoszonej przez UKE w marcu, a potem zawieszonej z powodu przepisów antykryzysowych. – Procedura jest prowadzona bez zbędnej zwłoki i powinna zakończyć się w czerwcu – mówi Dyl.

Unieważnienie aukcji też wymusiła tarcza 3.0: nakazuje wpisanie do rezerwacji pasma przyznawanych operatorom warunków bezpieczeństwa sieci. Teoretycznie, aby ogłosić nową aukcję, nie trzeba czekać na unieważnienie aukcji marcowej. – W mojej ocenie najpierw należy dokończyć procedurę unieważniania, a dopiero w kolejnym kroku można zająć się rozdysponowywaniem częstotliwości – mówi Krzysztof Dyl.

CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?

Pytany, czy nowa aukcja będzie istotnie różnić się od marcowej, nie ukrywa, że zmiany będą. Jaka będzie jednak ich skala – nie przesądza.

– Warunki aukcji są wynikiem szczegółowej analizy sytuacji na rynku, którą oczywiście musimy powtórzyć, bo wiele się zmieniło od momentu, kiedy przystępowano do projektowania unieważnianej dziś aukcji. Na przykład część operatorów już dziś ogłasza inwestycje, które de facto konsumują wymagania pokryciowe, powtórzenie ich jeden do jednego byłoby zupełnie niecelowe – tłumaczy Dyl.

Zdradza, że zaczęły się prace nad dodatkowymi zapisami o bezpieczeństwie sieci 5G w rezerwacjach częstotliwości, których wymaga zmienione tarczą 3.0 prawo. Deklaruje, że niecierpliwie czeka na technologię 5G i usługi, które ze sobą niesie.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec niezależności prezesa UKE? Interweniuje Bruksela

Sposób skrócenia kadencji Marcina Cichego interesuje Komisję Europejską. KE pytana, czy przekonują ją argumenty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, „wyraziła żal”, że Polska nie zareagowała na jej apel, aby ze zmianami w prawie wstrzymać się do wyjaśnienia sytuacji. Rzecznik Komisji Europejskiej zapowiedział, że Bruksela będzie współpracować przy tworzeniu prawa w Polsce z rządem. Pytania, czy planuje kolejne kroki, nie komentuje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Narkofon Escobara zabójcą Samsunga

Rodzina Escobarów znowu miesza na rynku smartfonów. Plany mają ambitne. Może nawet zbyt ambitne. ...

Strach przed chińskim wywiadem. W marynarce USA szlaban na TikToka

Marynarze amerykańskiej floty wojennej dostali zakaz używania aplikacji TikTok na telefonach służbowych z powodu ...

Bloomberg

Snapchat ma pomysł na walkę z lękiem przed koronawirusem

Snapchat stworzył nową funkcję, która dostarcza użytkownikom wiedzy na temat Covid-19, ale i niesie ...

Polskie startupy na wojnie z koronawirusem

Krajowi innowatorzy mają sposób, by w czasie epidemii odciążyć system opieki zdrowotnej, wspomóc służby ...

Wietnamscy hakerzy zaatakowali NBP

Serwery Narodowego Banku Polskiego wcale nie należą do najbezpieczniejszych. Tak przynajmniej twierdzi grupa cyberprzestępców, ...

Google: Tych informacji Polacy szukali w sieci w 2019 roku

Najpopularniejszym hasłem wyszukiwanym przez internautów z Polski był „strajk nauczycieli” – wynika z danych ...