Telemarketerzy atakują w pandemii koronawirusa. Polska w czołówce

Adobe Stock

W tym roku ilość niechcianych, spamerskich połączeń telefonicznych wzrosła o 18 proc. – wynika z raportu firmy analitycznej Truecaller. Jak się bronić?

Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się Brazylia, której mieszkaniec jest nękany niechcianymi połączeniami średnio niemal 50 razy w miesiącu. Polska jest na wysokim czwartym miejscu na świecie, co oznacza, że telemarketerzy dzwonili średnio 20 razy do każdego właściciela telefonu w naszym kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Plaga reklamowych „robocalls”. Stały się niebezpieczne

Przed nami są Stany Zjednoczone i Węgry. W obydwu krajach średnia liczba takich połączeń miesięcznie na mieszkańca wynosi ok. 28, z tym że w przypadku Węgier w tym roku nastąpił ogromny wzrost połączeń spamerskich, bo aż o ponad 1000 proc. w stosunku do 2019 roku, kiedy to przeciętny Węgier był nękany przez telemarketerów zaledwie dwa razy w miesiącu.

Według raportu najłatwiej jest się pozbyć telemarketerów osobom niepełnoletnim, ponieważ z nimi sprzedawcom nie uda się zawrzeć wiążącej umowy.

Według raportu szwedzkiej firmy liczba niechcianych połączeń telefonicznych wzrosła na całym świecie w tym roku do 31,3 mld – między styczniem a październikiem. W zeszłym roku w tym czasie było ich 26 mld, a w 2018 roku – 17,7 mld.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy eBaya nękali dziennikarzy. Karaluchy i wieniec pogrzebowy

Na spam telefoniczny są jednak sposoby. Jednym z nich jest instalacja specjalnej aplikacji stworzonej przez Truecaller. Aplikacja ma funkcje identyfikacji dzwoniącego, blokowania połączeń, wysyłania wiadomości flash, nagrywania połączeń, czatu i głosu za pomocą internetu. Jest dostępna zarówno na system iOS, jak i na Androida.

Nad podobną aplikacją pracuje Google – ma się nazywać Google Call i mieć funkcje podobne do tych oferowanych przez szwedzkie rozwiązanie. Zanim zrealizuje połączenie, będzie żądać od dzwoniącego informacji, czemu dzwoni. Wszystko to w przypadku nieznanych, niezapisanych w telefonie numerów. Połączenia od botów będą automatycznie odrzucane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PlayStation zyskało ponad 2 mln graczy. Dzięki epidemii

Sony korzysta na izolacji związanej z koronawirusem – zamknięci w domach coraz chętniej sięgają ...

Wzrosły przychody i zyski Apple. Słabiej sprzedają się tablety iPad.

Koncern z Cupertino miał rekordowe 62,9 mld dol. przychodu (20 proc. więcej niż przed ...

Brexit: Skrajna prawica atakuje na Twitterze

Analiza 24 milionów tweetów na temat brexitu wykazała próby ingerowania w debatę ze strony ...

Fintechy to szansa dla polskiego biznesu

Zaawansowane usługi finansowe to ogromna szansa przede wszystkim dla małego i średniego biznesu. Obniżenie ...

Zmarł twórca potęgi Samsunga. Wzrosła cena akcji

Akcje niektórych spółek z grupy Samsung mocno rosły podczas poniedziałkowej sesji w Seulu. Papiery ...

25 lat NASK, czyli Internet w centrum uwagi

W czwartek odbędzie się tegoroczna edycja Forum Zarządzania Internetem. Podczas konferencji poruszonych zostanie szereg ...