Aleksandra Musielak, Lewiatan: Czekamy na wymagania cybernetyczne dla sieci 5G

Adobe Stock

O tym, jak kraje europejskie regulują wewnętrzne sprawy związane z 5G, mówi Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Jakie są obecnie zobowiązania państw UE w zakresie budowy sieci 5G?

Obowiązuje nas tzw. Agenda Cyfrowa, która wymaga, by sieć 5G do 2020 r. została uruchomiona w jednym dużym mieście, zaś w całym kraju w 2025 r. Istotnym dokumentem jest również tzw. 5G Toolbox – unijne standardy techniczne dotyczące wymagań bezpieczeństwa dla sieci 5G.

Na poziomie krajowym wciąż czekamy na wymagania cybernetyczne dla sieci 5G, które jeszcze przed uruchomieniem aukcji muszą zostać zdefiniowane przez Prezesa UKE.

Budowa sieci 5G ma ogromne znaczenie dla całej europejskiej gospodarki. Czy Unia ma jakikolwiek zestaw środków organizujących budowę sieci nowej generacji we Wspólnocie?

UE wyznacza standardy i ramy czasowe, ale główny ciężar organizacyjny spoczywa na organach krajowych (które muszą określić szczegółowo warunki aukcji 5G i ją uruchomić), a także przede wszystkich na operatorach telekomunikacyjnych oraz dostawcach sprzętu i oprogramowania.

Czy UE ma jakieś narzędzia, by kontrolować to, jak państwa członkowskie wdrażają poszczególne technologie?

UE na pewno monitoruje m.in. zgodność działań krajowych z wymogami dyrektywy NIS, przede wszystkim to, czy procedury krajowe (ustawy) są zgodne ze wspomnianą dyrektywą, z Traktatami Unijnymi (TUE, TFUE) oraz czy nie tworzą barier dla rozwoju produktów i usług na wspólnym rynku. Rząd musi po przyjęciu zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa notyfikować ją Komisji Europejskiej, która będzie ów projekt poddawała ocenie prawnej i rynkowej.

Sieci 5G to nie tylko możliwości, ale także szereg wyzwań i nowych potencjalnych zagrożeń. Jakie kroki podejmuje Unia Europejska dla wzmocnienia europejskiego systemu cyberbezpieczeństwa?

UE angażuje się w promowanie europejskich standardów certyfikacji cyberbezpieczeństwa oraz wspiera państwa członkowskie w z zakresie wypracowania standardów bezpieczeństwa sieci i usług komunikacji elektronicznej. Dużą rolę odgrywa tu ENISA (European union Agency for Cybersecurity), która wypracowuje szereg wytycznych z zakresu szerokorozumianego cyberbezpieczeństwa i wspiera Komisję Europejską w tematach cyber.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co oglądamy, słuchamy i czytamy w trakcie pandemii? Najnowsze dane

Empik, który za pośrednictwem aplikacji Empik Go umożliwia stały dostęp do wirtualnych książek, zbadał ...

Jak nadać paczkę bez etykiety w aplikacji InPost Mobile?

Nowoczesna technologia dostarcza nam niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązania, także w dziedzinie nadawania paczek. ...

Apple zapłaci hakerowi milion dolarów

Włamcie się do naszego systemu, a my zapłacimy za to milion dolarów. To oferta ...

Coraz więcej miejsca w polskiej chmurze. Ofensywa gigantów

Zarówno IBM jak i Microsoft wspólnie z Oracle zwiększają moce obliczeniowe dostępne dla polskich ...

Łukaszenko: Nie używam smartfona, nie mam nawet telefonu

Aleksander Łukaszenko przyznał, że unika smartfona ze względów bezpieczeństwa. Prezydent Białorusi przekonywał też o ...

Znany portal wypuszcza własnego smartfona

Yahoo wprowadza na rynek telefon komórkowy o nazwie Yahoo Mobile w pakiecie z nielimitowanymi ...