Broadband: szybkości rosną, ceny spadają. Za wyjatkiem światłowodów

Światłowodowy dostęp do broadbandu miesięcznie kosztuje najwięcej, ale cena megabita jest najniższa. Na terenach, gdzie pojawiają się światłowody, operatorzy kablowi będą mieli kłopoty.

Publikacja: 14.11.2009 11:21

Cena dostępu do 1 Mb/s w sieciach kablowych, światłowodowych i DSL

Cena dostępu do 1 Mb/s w sieciach kablowych, światłowodowych i DSL

Foto: ROL

W trzecim kwartale 2009 r. średnia cena dostępu do 1 Mb/s wynosiła na świecie ponad 15 euro miesięcznie (DSL), ok. 5 euro / mies. (TV kablowa) oraz ok. 2 euro / mies. (dostęp na światłowodzie) – wynika z raportu Broadband Tariff Benchmarks Q3 2009, przygotowanego przez firmę Point Topic.

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/448992,462250,9.jpg]

Światowa średnia przepływność szerokopasmowych łącz z oferty podstawowej w trzecim kwartale to prawie 60 Mb/s w przypadku światłowodu, ok. 15 Mb/s na kablu oraz ok. 5 Mb/s na xDSL. Według Point Topic najważniejszym tegorocznym zjawiskiem na rynku broadbandu było wdrożenie na wielu rynkach protokołu DOCSIS 3.0. Technologia walnie przyczyniła się do aż 43-proc. w ciągu ostatniego roku wzrostu prędkości oferowanych komercyjnie łącz. W Polsce z protokołu DOCSIS 3.0 korzysta m.in. UPC Polska (oferta Fiber Power). Do wprowadzenia oferty opartej o tę technologię przygotowuje się m.in. Aster.

Oprócz wzrostu prędkości, w trzecim kwartale spadały ceny broadbandu. To jednak dotyczyło tylko sieci kablowych i dostępu DSL. W ciągu ostatnich 12 miesięcy światowe ceny broadbandu DSL zmniejszyły się o 2 proc., a szybkości łącz wzrosły o 5 proc. W przypadku światłowodów ceny w ciągu roku wzrosły o 7 proc. Oferowane prędkości zwiększyły się o 6,8 proc. Oznacza to wzrost ceny 1 Mb/s dostarczonego przez światłowód o 0,2 proc. – Średni miesięczny koszt utrzymania jest najwyższy w przypadku światłowodu, jednak taki dostęp oferuje najniższą cenę za jednego megabita – skomentowała Fiona Vanier, starszy analityk Point Topic.

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/448992,462251,9.jpg]

Jak zauważają eksperci Point Topic, mimo najwyższych cen, dostęp światłowodowy jest zagrożeniem dla operatorów TV kablowej. – W średniej perspektywie wciąż mają przed sobą duże perspektywy wzrostu, szczególnie w miejscach, gdzie infrastruktura nie jest zbyt stara. TV kablowe oferują relatywnie wysokie prędkości za umiarkowaną cenę, jednak oferta cieszy się powodzeniem w miejscach, gdzie niedostępny jest dostęp światłowodowy. Tam, gdzie się on pojawia, kablówki szybko tracą klientów – skomentowała Fiona Vanier.

[i]Masz pytanie: wyślij e-mail do autora: [mail=t.boguszewicz@rpkom.pl]Tomasz Boguszewicz[/mail][/i]

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu