W III kwartale 2009 r. ARPU z usłg głosowych w sieciach mobilnych na całym świecie zmniejszyło się rok do roku między 6 proc. a 9 proc. – podała firma badawcza ABI Research. W krajach Europy ARPU spadło średnio 5-8 proc. Najwyższy spadek – 9 proc. – zanotowała Austria. Analitycy ABI Research przewidują, że tempo spadku przychodów sieci komórkowych zacznie zwalniać wraz ze wzrostem konsumpcji przez użytkowników usług mobilnej transmisji danych.

– Usługi te eksplodowały na rynku w ciągu ostatnich dwóch lat. Średnioroczny wzrost przychodów wyniósł 40 proc. Operatorzy mobilni mogą zarobić na tym popycie, jeżeli będą rozwijać zasięg – a tym samym bazę abonencką – szerokopasmowych sieci dostępowych. Proces zaczął się na rozwiniętych rynkach komórkowych, jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, na których przychody z usług mobilnego dostępu do Internetu wzrosły w III kwartale 2009 r. odpowienio o 12 proc. i 8 proc. mówi Bhavya Khanna, analityk ABI Research.

Liczba wydzwanianych przez użytkowników minut połączeń (ang. minute of usage, MoU) będzie wzrastać średnio o 1,4 proc. rocznie (CAGR), głównie dzięki biedniejszym krajom Afryki i Azji. Wzrost MoU nie zrekompensuje jednak spadku cen usług głosowych i nie przeciwdziała ogólnemu spadkowi wpływów operatorów komórkowych z tego segmentu.