Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 26 lipca

Publikacja: 26.07.2018 07:30

Cenzury Internetu nie będzie
Nie powstanie centralny rejestr domen zakazanych – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji na swej stronie internetowej. Z informacji DGP wynika zaś, że w rządzie ukrócone zostaną również pomysły tworzenia rejestrów branżowych, dających możliwość blokowania stron ministrom zdrowia i infrastruktury oraz prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów a także przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1190538,internet-nadal-bez-cenzury-rzadu-blokowanie-stron.html (dostęp płatny)

Prezes Kurski ma kontrowersyjne podejście do biznesu
– Tracimy od dwóch lat przez to, że TVP nie weszła na MUX-8, ale nie możemy sobie pozwolić na straty przez 15 lat. Emitel ma amerykańskiego właściciela… – mówi Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitela, operatora naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1191128,wywiad-z-andrzejem-kozlowskim-prezesem-emitela.html (dostęp płatny)

Autostrada płatna przez telefon
Rozwiązanie pilotażowo wdrożone na odcinku A1 może się stać docelową formą płatności na wszystkich państwowych drogach objętych viaTOLL-em. AmberGO – czyli rozwiązanie, które na autostardzie między Toruniem a Gdańskiem (zarządzanym przez spółkę GTC) będzie testowane przez najbliższy rok – jest w praktyce poligonem doświadczalnym ministra Andrzeja Adamczyka.  – W naszych analizach rozważamy również model uwzględniający rozwiązania, na których opiera się AmberGO – tak na nasze pytanie o docelowy model płatności na wszystkich autostradach w Polsce odpowiedział rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1190586,placenie-za-autrostrade-przez-telefon.html (dostęp płatny)

Orange musi zapłacić 127,6 mln euro kary
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wczoraj wniosek Orange Polska o uchylenie wyroku sądu UE dotyczącego kary nałożonej na operatora przez Komisję Europejską w 2011 r. Operator nie ma już żadnych środków odwoławczych.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1190523,kara-dla-orange-musi-zaplacic-127-6-mln-euro-kary.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza

Pozbądź się karty bankowej, a najlepiej portfela. Czy to takie proste?
Przelewy i płatności w internecie BLIK-iem, płatności i wypłata gotówki Apple Pay lub Google Pay. Portfel jest nam potrzebny już tylko do trzymania dowodu osobistego, prawa jazdy i legitymacji studenckiej. Od kiedy do Polski wszedł Apple Pay, już nie tylko użytkownicy telefonów z system Android mogą zapomnieć z domu portfela. Teraz również posiadacze iPhonów mogą bez problemu płacić w sklepach zbliżeniowo telefonem.
http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/7,134263,23695731,pozbadz-sie-karty-bankowej-z-portfela.html (dostęp płatny)

Bez karty, ale z „gotówką”. Jak płacić bezpiecznie, wypłacać bez prowizji i mieć spokój na wakacjach
Kartę zostaw w domu, wystarczy ci telefon. Jak bez portfela wyjąć gotówkę z bankomatu, zrobić bezkosztowy przelew błyskawiczny, a za zakupy przy kasie zapłacić zbliżeniowo bez karty. Bez gotówki czasem się nie obędzie. Choć niekiedy można zapłacić kartą za zakupy nawet na bazarze, to wciąż jednak zasada jest taka, że jeśli chcesz mieć świeże maliny, młode ziemniaki czy bób na kolację, potrzeba kilka złotych w bilonie. Podobnie w kościele – choć z doniesień branżowych serwisów wynika, że datki można przekazać za pomocą terminala – to nadal większość parafii jest dosyć konserwatywnych w tej kwestii.
http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/7,134263,23695730,bez-karty-ale-z-gotowka-jak-to-zrobic-poradnik.html (dostęp płatny)

Parkiet

Wyniki przyćmiły wyrok sądu
Choć w sierpniu telekom zapłaci Komisji Europejskiej 150 mln euro, w środę kurs akcji spółki rósł. Nie będzie kolejnych dwóch lat potyczek prawnych o karę nałożoną na Orange Polska przez Komisję Europejską w 2011 r. W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ostateczny już wyrok i oddalił apelację telekomu. Tym samym firma musi zapłacić na rzecz KE 127,6 mln euro plus odsetki narosłe przez ostatnie lata, czyli w sumie nieco ponad 150 mln euro. – Cała procedura zakończy się w sierpniu – powiedział dziennikarzom Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska ds. finansowych, przy okazji omawiania sprawozdania za I półrocze br.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801383_Wyniki_przycmily_wyrok_sadu.html (dostęp płatny)

Qumak: Kurs na huśtawce
Notowania Qumaka w środę taniały o 7 proc., pogłębiając wtorkową przecenę. Ta z kolei była reakcją na przesunięcie terminu głosowania nad fuzją z Euvikiem. Miało o niej decydować wtorkowe walne zgromadzenie, ale na wniosek Euvica zwołane zostanie kolejne walne – na 4 września. O tym, że takie są plany, rynek dowiedział się w poniedziałek wieczorem, bo właśnie wtedy Euvic poinformował, że wystąpi z takim wnioskiem. Co ciekawe, zanim to nastąpiło, podczas poniedziałkowej sesji kurs wystrzelił i wzrósł o niemal jedną trzecią. Inwestorzy zastanawiają się, czy nie doszło do wykorzystania informacji poufnej. Zapytaliśmy o to KNF.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801381_Qumak:_Kurs_na_hustawce.html (dostęp płatny)

Vivid Games: Kłopoty z fiskusem
Mocna przecena akcji podczas środowej sesji była reakcją na informację o wynikach kontroli skarbowej w Vivid Games. Po południu walory taniały o ponad 8 proc. Przecenie towarzyszył wysoki obrót. Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu stwierdził, że bydgoska spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów w 2016 r., co skutkowało zaniżeniem zobowiązania podatkowego o ponad 0,8 mln zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801400_Vivid_Games:_Klopoty_z_fiskusem.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Giganci IT płacą gigapodatki… gdzie indziej
Choć międzynarodowe koncerny informatyczne sprzedają w Polsce usługi i sprzęt za ogromne kwoty, to w rankingach płacenia CIT już tak nie brylują. To nie informatyczni giganci najmocniej zasilają polski budżet. Przyjrzeliśmy się opublikowanym przez Ministerstwo Finansów zestawieniom największych płatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Liderem wśród firm nowych technologii okazał się CD Projekt, który w ubiegłym roku zapłacił 45,8 mln zł CIT. To więcej niż do budżetu wpłaciły łącznie wielkie korporacje IT: IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services, które z tytułu CIT zasiliły budżet w minionym roku kwotą 27 mln zł. Mocarze na stracie Są też duże informatyczne…
https://www.pb.pl/giganci-it-placa-gigapodatki-gdzie-indziej-935867 (dostęp płatny)

Bitwa o Elektrim: armie się zbroją
Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz zgasłej giełdowej gwiazdy, będzie silniejszy — do sprzedaży części akcji przekonał Macieja Niebrzydowskiego. „Zapraszamy was wszystkich, abyśmy wspólnie dotarli do jądra ciemności i zła, które jak nowotwór toczy w naszym kraju publiczną tkankę prawa, moralności, uczciwości, przyzwoitości, pozostawiając zgliszcza obłudy, ordynarnego kłamstwa, złodziejstwa chronionego przez najdroższe kancelarie prawne” — w tak kwiecistym stylu przedstawiciele mediów zostali zaproszeni na piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Elektrimu.
https://www.pb.pl/bitwa-o-elektrim-armie-sie-zbroja-935889 (dostęp płatny)

Orange rośnie mimo kary
Telekom będzie musiał zapłacić ponad 650 mln zł kary za grzechy sprzed lat, ale jego kurs rośnie dzięki zaskakująco dobrym wynikom. Złe wiadomości bolą mniej, gdy są spodziewane. W środę, kilkanaście godzin po ogłoszeniu wyników kwartalnych wyników przez Orange, decyzję w sprawie spółki ogłosił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
https://www.pb.pl/orange-rosnie-mimo-kary-935892 (dostęp płatny)

MŚP boją się pożyczania przez internet
Niechęć małych i średnich firm do korzystania z finansowania się online wynika głównie z obawy przed ukrytymi kosztami. Coraz więcej fintechów oferuje finansowanie najmniejszych przedsiębiorstw online. W ostatnim czasie prawdziwy wysyp takich podmiotów mamy w branży faktoringowej. Młode firmy próbują przekonać drobnych przedsiębiorców do szybkiego finansowania faktur przez internet. Czy im się uda?
https://www.pb.pl/msp-boja-sie-pozyczania-przez-internet-935880 (dostęp płatny)

CD Projekt dla odważniejszych
26 lipca do obrotu na warszawskiej giełdzie wejdą certyfikaty ING Turbo, dla których instrumentem bazowym będą akcje CD Projektu. Na początek dostępne będą dwa takie certyfikaty — jeden z ceną emisyjną 6,25 zł, drugi — 4,95 zł. Mnożnik wynosi 0,1, co oznacza, że 10 certyfikatów odpowiadać będzie jednej akcji producenta gier. Oznacza to też, że dźwignia sięgnie 2 i 4. Wzrost lub spadek kursu akcji o 1 proc. przekładać się będzie na — odpowiednio — 2- i 4-procentową zmianę kursu certyfikatu.
https://www.pb.pl/cd-projekt-dla-odwazniejszych-935871 (dostęp płatny)

Spece od VR szykują się na giełdę
Carbon Studio, gliwicki deweloper gier i aplikacji w wirtualnej rzeczywistości, dostał od inwestorów 1,3 mln zł.
https://www.pb.pl/spece-od-vr-szykuja-sie-na-gielde-935868 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Orange zapłaci karę Komisji
Zakończył się wieloletni spór Orange Polska 
z Komisją Europejską. Operator przegrał 
i zapłaci prawie 650 mln zł. Nie będzie kolejnych dwóch lat potyczek prawnych o karę nałożoną na Orange Polska przez Komisję Europejską w 2011 r. za nadużywanie pozycji na rynku szerokopasmowego dostępu do internetu poprzez utrudnianie działania alternatywnym operatorom.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382058-Orange-zaplaci-kare-Komisji.html(dostęp płatny)

Coraz rzadziej kupujemy komórkę u operatora
Choć w II kwartale tego roku sprzedaż telefonów mobilnych w Polsce, to operatorzy telekomunikacyjni notują spadek wpływów z tego biznesu. Jednym z ważniejszych elementów biznesu operatorów komórkowych w Polsce i za granicą w ostatniej dekadzie była sprzedaż telefonów komórkowych. Smartfon na raty wraz z abonamentem stanowił odpowiedź telekomów na spadek cen usług wymuszony przez konkurencję i decyzje regulatora. 2018 rok przyniósł odwrócenie trendu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1382051-Coraz-rzadziej-kupujemy-komorke-u-operatora.html (dostęp płatny)

Cenzury Internetu nie będzie
Nie powstanie centralny rejestr domen zakazanych – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji na swej stronie internetowej. Z informacji DGP wynika zaś, że w rządzie ukrócone zostaną również pomysły tworzenia rejestrów branżowych, dających możliwość blokowania stron ministrom zdrowia i infrastruktury oraz prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów a także przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1190538,internet-nadal-bez-cenzury-rzadu-blokowanie-stron.html (dostęp płatny)

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?