Ranking DESI 2019: miejsce Polski bez zmian, słabsze w łączności

Publikacja: 11.06.2019 14:35

Ranking DESI 2019: miejsce Polski bez zmian, słabsze w łączności

Foto: cyfrowa.rp.pl

25. miejsce zajęła Polska w najnowszym, opracowanym przez Komisję Europejską rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI 2019). Autorzy rankingu zaznaczają, że w ciągu ostatnich kilku lat wynik kraju poprawił się, podobnie jak średnia dla UE, ale Polsce nie udało się awansować w rankingu ogólnym, na pozycję w którym ma wpływ wiele elementów.

Niektórzy zapewne pamiętają, że według edycji z 2018 r. Polska plasowała się na miejsce 24.. Właśnie ogłoszony ranking sugeruje, że tym razem spadliśmy o oczko. Jak się jednak okazuje, nie jest to prawda, bowiem Komisja Europejska wprowadziła zmiany w sposobie oceny państw członkowskich i tegoroczna edycja nie może być porównywana wprost z wynikami z poprzednich lat. Dla ułatwienia i umożliwienia wychwycenia trendu, KE dokonała przeliczenia wyników. Zarówno w 2017, jak i 2018 r. Polska zajęłaby według tej samej metodologii również 25. miejsce.

KE poszerzyła zakres analiz o takie elementy jak gotowość na 5G (jesteśmy ocenieni na 0 proc., podczas gdy średnia unijna to 14 proc.), ponadpodstawowe umiejętności cyfrowe, kobiety-specjaliści w dziedzinie ICT, absolwenci kierunków w dziedzinie ICT, osoby, które nigdy nie korzystały z Internetu, korzystanie z kursów internetowych, konsultacji i głosowania w sieci, wymiana danych medycznych, czy e-recepty.

Silne strony Polski to poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowego Internetu (zajmujemy tu 1. miejsce w UE, ze 163 abonamentami na 100 mieszkańców) oraz poprawa w obszarze cyfrowych usług publicznych (awans o dwa oczka na 23 miejsce), gdzie częściej korzystamy z e-usług, w tym z częściowo wypełnionych formularzy elektronicznych (zapewne pomaga nam tutaj e-pit), usług e-zdrowia, a ogólnie lepiej użytkujemy tzw. otwartych danych. Pod tym ostatnim względem wypadamy powyżej unijnej średniej.

Słabością jest nadal stopień wykluczenia cyfrowego Polaków (nadal prawie jedna piąta mieszkańców – 18 proc. wobec 20 proc. w poprzedniej edycji rankingu DESI  – ani razu nie korzystała z Internetu), a ponad połowa nie ma chociażby podstawowych umiejętności cyfrowych (54 proc.). Relatywnie niski jest też poziom ucyfrowienia przedsiębiorstw.

W kategorii łączność spadliśmy o jedno oczko na 24 miejsce. Co interesujące, według KE odsetek gospodarstw domowych w zasięgu szerokopasmowego internetu stacjonarnego spadł od poprzedniej edycji o 2 pkt. proc. do 79 proc., a korzystających z takich łączy o 1 pkt. proc. do 61 proc..

Kolejny rok z rzędu rosły wskaźniki dla szybkich i ultraszybkich łączy dostępowych. Szczególnie wysoko – na miejscu 12.  w UE – Polska plasuje się pod względem wykorzystania ultraszybkiego internetu. Wypadamy powyżej średniej unijnej: korzystanie z takich łączy deklaruje 23 proc. gospodarstw domowych.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10