Przegląd prasy – wtorek 16 marca

Publikacja: 16.03.2010 00:00

Financial Times

Telener namawia do konsolidacji pakistańskiego rynku

Farhan Bokhari

Według jedynego europejskiego operatora działającego w Pakistanie lokalny rynek telekomunikacyjny wymaga konsolidacji zanim władze w Islamabadzie w ogóle mogą zacząć myśleć o inwestycjach w nowoczesne technolegie.

http://www.ft.com/cms/s/0/2506fea0-2fed-11df-9153-00144feabdc0.html?nclick_check=1

Huawei: trudna rozgrywka w Stanach Zjednoczonych

Andrew Parker

Sukces Huaweia, jako globalnego dostawcy urządzeń do sieci telekomunikacyjnych był oczywisty dla każdego, kto odwiedził w ubiegłym miesiącu targi Mobile World Congress w Barcelonie. Ale na mapie globalnych osiągnięć chińskiego producenta wciąż jeszcze widać białą plamę: Stany Zjednoczone.

http://www.ft.com/cms/s/0/b1b4639e-3086-11df-a24b-00144feabdc0.html

Dziennik Gazeta Prawna

Sieci komórkowe postawią na więcej darmowych rozmów

Michał Fura

Operator komórkowy Play wprowadza od dziś nielimitowane, darmowe rozmowy do wszystkich numerów w ramach swojej sieci dla klientów abonamentowych. Konkurenci – prędzej czy później – odpowiedzą tym samym. Walka operatorów komórkowych o klientów w najbliższych miesiącach mocno się zaostrzy. Wszystko za sprawą Play, czwartego co do wielkości operatora komórkowego na rynku, który wczoraj wprowadził na rynek nową taryfę – LongPlay. Klientom z abonamentem zaoferował darmowe, nielimitowane rozmowy w ramach sieci.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=290670 (dostęp płatny)

Kupując neostradę, nie trzeba być abonentem telefonu

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk

Państwa członkowskie mają prawo stanowić i stosować przepisy, takie jak art. 57 ust. 1 pkt 1 polskiego prawa telekomunikacyjnego, które zakazują uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług. Jednak Dyrektywę 2005/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym należy interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie przepisom krajowym, które poza pewnymi wyjątkami zakazują składania konsumentowi przez sprzedawcę jakichkolwiek ofert wiązanych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=290718 (dostęp płatny)

Wnioski również przez internet

Łukasz Zalewski

Dzięki zmianom w Ordynacji podatkowej podatnicy będą mieli możliwość złożenia wniosku o interpretację indywidualną prawa podatkowego drogą elektroniczną. Rozszerzenie możliwości kontaktu podatników z fiskusem drogą elektroniczną przewiduje ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawę, która nowelizuje m.in. Ordynację podatkową, podpisał już prezydent. Obecne przepisy zawierają ograniczenia, które wraz z rozwojem internetu stały się utrudnieniem w kontaktach podatników z urzędami skarbowymi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=290589 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

W kurortach będzie można budować

Renata Krupa-Dąbrowska

Rygorystyczne przepisy nie pozwalają budować w uzdrowiskach. Dziś pierwsze czytanie nowelizacji, która ma to zmienić. Chodzi o projekt zmiany ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (dalej jako: ustawy). Przygotowała go Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na prośbę gmin uzdrowiskowych. Obowiązująca teraz ustawa stawia im tak wysokie wymagania, że nie są w stanie im sprostać. W efekcie wiele z nich doszło do paraliżu inwestycyjnego.

http://new-arch.rp.pl/artykul/932908_W_kurortach_bedzie_mozna_budowac.html (dostęp płatny)

Financial Times

Telener namawia do konsolidacji pakistańskiego rynku

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek