Przegląd prasy – wtorek 16 marca

Publikacja: 16.03.2010 00:00

Financial Times

Telener namawia do konsolidacji pakistańskiego rynku

Farhan Bokhari

Według jedynego europejskiego operatora działającego w Pakistanie lokalny rynek telekomunikacyjny wymaga konsolidacji zanim władze w Islamabadzie w ogóle mogą zacząć myśleć o inwestycjach w nowoczesne technolegie.

http://www.ft.com/cms/s/0/2506fea0-2fed-11df-9153-00144feabdc0.html?nclick_check=1

Huawei: trudna rozgrywka w Stanach Zjednoczonych

Andrew Parker

Sukces Huaweia, jako globalnego dostawcy urządzeń do sieci telekomunikacyjnych był oczywisty dla każdego, kto odwiedził w ubiegłym miesiącu targi Mobile World Congress w Barcelonie. Ale na mapie globalnych osiągnięć chińskiego producenta wciąż jeszcze widać białą plamę: Stany Zjednoczone.

http://www.ft.com/cms/s/0/b1b4639e-3086-11df-a24b-00144feabdc0.html

Dziennik Gazeta Prawna

Sieci komórkowe postawią na więcej darmowych rozmów

Michał Fura

Operator komórkowy Play wprowadza od dziś nielimitowane, darmowe rozmowy do wszystkich numerów w ramach swojej sieci dla klientów abonamentowych. Konkurenci – prędzej czy później – odpowiedzą tym samym. Walka operatorów komórkowych o klientów w najbliższych miesiącach mocno się zaostrzy. Wszystko za sprawą Play, czwartego co do wielkości operatora komórkowego na rynku, który wczoraj wprowadził na rynek nową taryfę – LongPlay. Klientom z abonamentem zaoferował darmowe, nielimitowane rozmowy w ramach sieci.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=290670 (dostęp płatny)

Kupując neostradę, nie trzeba być abonentem telefonu

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk

Państwa członkowskie mają prawo stanowić i stosować przepisy, takie jak art. 57 ust. 1 pkt 1 polskiego prawa telekomunikacyjnego, które zakazują uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług. Jednak Dyrektywę 2005/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącą nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym należy interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie przepisom krajowym, które poza pewnymi wyjątkami zakazują składania konsumentowi przez sprzedawcę jakichkolwiek ofert wiązanych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=290718 (dostęp płatny)

Wnioski również przez internet

Łukasz Zalewski

Dzięki zmianom w Ordynacji podatkowej podatnicy będą mieli możliwość złożenia wniosku o interpretację indywidualną prawa podatkowego drogą elektroniczną. Rozszerzenie możliwości kontaktu podatników z fiskusem drogą elektroniczną przewiduje ustawa z 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawę, która nowelizuje m.in. Ordynację podatkową, podpisał już prezydent. Obecne przepisy zawierają ograniczenia, które wraz z rozwojem internetu stały się utrudnieniem w kontaktach podatników z urzędami skarbowymi.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=290589 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

W kurortach będzie można budować

Renata Krupa-Dąbrowska

Rygorystyczne przepisy nie pozwalają budować w uzdrowiskach. Dziś pierwsze czytanie nowelizacji, która ma to zmienić. Chodzi o projekt zmiany ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (dalej jako: ustawy). Przygotowała go Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na prośbę gmin uzdrowiskowych. Obowiązująca teraz ustawa stawia im tak wysokie wymagania, że nie są w stanie im sprostać. W efekcie wiele z nich doszło do paraliżu inwestycyjnego.

http://new-arch.rp.pl/artykul/932908_W_kurortach_bedzie_mozna_budowac.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu