Grupa 3 należąca do holdingu Hutchison Whampoa z Honk Kongu odntowała w ubiegłym roku stratę operacyjną w wysokości 5,3 mld dolarów hongkońskich, czyli w przeliczeniu ok. 505 mln euro. Działająca w Australii i 7 krajach Europy (Austria, Dania, Irlandia, Norwegia, Włochy, Wlk.Brytania, Szwecja) grupa kładzie coroczne straty na karb kosztów licencji 3G oraz kosztów pozyskania i utrzymania klienta. W porównaniu do zeszłego roku udało się je zmniejszyć stratę na działalności operacyjnej o 67 proc. Dla porównania przychody grupy 3 wyniosły w ubiegłym roku 5,6 mld euro. W Europie operator najsilniejszy jest na rynku włoskim (9 mln użytkowników).

W ubiegłym roku liczba użytkowników sieci pod marką 3 wzrosła o 29 proc. do liczby blisko 27 mln osób. W tym 4,5 mln aktywacji przypadło na użytkowników usług mobilnego dostępu do Internetu (wzrost o 75 proc.) Jak podaje operator wzrost liczby użytkowników bezprzewodowego dostępu, to jedna z przyczyn spadku ARPU o 15 proc. do 28 euro w skali roku. Mimo tego przychody nominowane w walutach lokalnych wzrosły w ubiegłym roku o 5 proc.

Hutchison wchodził do krajów europejskich, jako kolejny operator komórkowy po największych graczach, inwestując przede wszystkim w częstotliwości UMTS i budując sieci 3G we współpracy z inwestorami branżowymi. Spółce nie udało się osignąć masy abonenckiej, która pozwoliłaby osiągnąć rentowności operacyjnej. Mimo posiadania częstotliwości UMTS w Norwegii Hutchison czeka z uruchamianiem usług w tym kraju, aż rentowność osiągną jego operatorzy w Danii i Szwecji. W ubiegłym roku Hutchison połączył swoją australijską spółkę zależną 3 z Vodafone Australia.