France Telecom chce zainwestować 50-60 mln euro we francuski dziennik „Le Monde”. Koncern telekomunikacyjny złożył wspólną, opiewającą w sumie na „nieco ponad 100 mln euro” ofertę w połączeniu z Claude Perdrielem, właścicielem dziennika „Le Nouvel Observateur” oras hiszpańską grupą medialną Prisa – podał „Le Monde” w oświadczeniu przesłanym dziennikowi „Financial Times”.

Oferta France Telecom i jego partnerów będzie rywalizować z konkurencyjną propozycją złożoną przez Pierre Berge, biznesmena, Xaviera Niela, założyciela Iliad SA oraz Mathieu Pigasse, bankiera.

Znajdujący się w kłopotach finansowych „Le Monde”, jeden z najbardziej znanych i opiniotwórczych dzienników we Francji, potrzebuje ok. 100 mln euro gotówki. Złożenie wspólnej oferty przez France Telecom, Claude Perdiela i Prisa oznacza koniec poszukiwań partnera dla inwestycji FT.

Przypomnijmy: Telekomunikacja Polska, dziś spółka zależna FT, inwestowała w media pod koniec lat 90-tych. Była pośrednio udziałowcem m.in. wydawcy „Gazety Giełdy Parkiet” (która dzisiaj podobnie, jak rpkom.pl i „Rzeczpospolita” należy do wydawnictwa Presspublica). Po przejęciu kontroli przez FT polski telekom wyzbył się tych aktywów, jako nie związanych z podstawową działalnością.