Telekomunikacja Polska poinformowała, że zawarła transakcję sprzedaży Emitela – spółki radiodyfuzyjnej, kontrolującej ponad 80 proc. polskiego rynku komercyjnej emisji sygnału telewizyjnego i radiowego. Od TP kupił 100 proc. jej udziałów za 1,7 mld zł fundusz inwestycyjny Montagu. Transakcja wymaga jeszcze akceptacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Montagu jest zlokalizowaną w Londynie firmą inwestycyjną. Jej mniejszościowym udziałowcem jest bank HSBC. W portfolio ma 77 firm z różnych branż, z nieznaczną reprezentacją firm telekomunikacyjnych (brytyjski Airteq). Emitel jest jego pierwszą inwestycją w Polsce.

W 2009 r. Emitel miał ok. 350 mln zł przychodu i ok. 70-80 mln zł zysku netto. Około połowy wpływów spółki pochodzi z działalność nadawczej. Reszta z innego typu biznesu, w tym usług telekomunikacyjnych. O zakup spółki od TP ubiegało się ok. 10 podmiotów w tym konkurująca z nim w Polsce bezpośrednio francuska grupa TdF właściciel Polskich Sieci Nadawczych, które obok Info-TV-FM ma niewielkie udziały w polskim rynku radiodyfuzyjnym.

TP podała, że realizacja umowy oznacza dodatkowe 1,2 mld zł do tegorocznego zysku brutto spółki