Na 6,7 mln linii dostępowych NGA w 2015 r. zredukowała swoją prognozę rozwoju nowoczesnej sieci dostępowej w Wielkiej Brytanii firma badawcza Point-Topic (bierze pod uwagę VDSL i FTTx). Pierwotnie zakładała, że za pięć lat w użytku na Wyspach będzie 8,8 mln takich linii. Jednym z powodów jest spadek tempa uruchamiania nowych węzłów dostępowych przez Openreach – hurtowego operatora z grupy BT.

Zamiast 343 węzłów dostępowych do końca ubiegłego roku operator oddał 182. Według analityków Point-Topic popyt na nowoczesne usługi dostępowe wymaga kreacji. Firma zwraca uwagę na akcje promocyjno-badawcze (Race to Infinity), w ramach których BT badało lokalny popyt na usługi NGA i jednocześnie budowały ich świadomość. Istotną rolę odgrywały też lokalne inicjatywy, które miały zachęcić operatora do budowy węzła NGA na danym terenie (Openreach wybierał te centrale, na które padło najwięcej głosów zainteresowanych usługami).

Z danych BT wynika, że jego dział detaliczny sprzedał do tej pory 144 tys. linii w technologii VDSL2 i FTTP.

Point-Topic wskazuje zresztą nie tylko opóźnienia w planach inwestycyjnych BT, ale również innych operatorów. Na przykład budowy pełnego pokrycia hurtową siecią FTTH w miastach Dundee i Bournemouth przez firmę i3 Group.

Według Point-Topic wolno rosnący popyt na usługi NGA obniża opłacalność szybszych inwestycji sieciowych. Firma badawcza obniżyła z 55 do 53 wskaźnik infrastruktury szerokopasmowej, który wyznacza na podstawie aktualnego zasięgu i perspektyw rozwoju infrastruktury NGA w Wielkiej Brytanii.