ATM wyniesie informatykę do ATM SI

Rada nadzorcza ATM pozytywnie zaopiniowała pomysł zarządu o wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci pionu usług integratorskich i przeniesienia go do spółki zależnej ATM Systemy Informatyczne. Sam ATM skoncentruje się na telekomunikacji. – Operacja jest ukłonem w stronę akcjonariuszy. Do tej pory nasza spółka działała w dwóch niezbyt powiązanych ze sobą segmentach. Po rozdziale jej strategia będzie dużo bardziej przejrzysta – mówi Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM odpowiedzialny za finanse.

Publikacja: 30.06.2011 16:52

Tadeusz Czichon, członek zarządu ATM S.A.

Tadeusz Czichon, członek zarządu ATM S.A.

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka And Andrzej Cynka

Zgodę na operacją muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze giełdowej firmy. Data walnego zgromadzenia nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie spotkanie zostanie zwołane na przełomie III i IV kwartału.

Kolejny ATM na GPW

Obecnie działalność integracyjna w grupie ATM prowadzona jest w: spółce-matce ATM S.A., w ATM SI oraz w trzech mniejszych spółkach zależnych. W ATM Software giełdowy ATM posiada 100 proc. udziałów. W Sputnik Software ma 60 proc., a w Impulsach 78,46 proc.

– W ramach przekształceń ATM SI stanie się również właścicielem ATM Software, Sputnika Software i Impulsów – mówi Tadeusz Czichon, członek zarządów i współwłaściciel całej grupy. Trzeci, najmniejszy z pionów biznesowych grupy ATM, spółka mPay (działa w segmencie płatności mobilnych), wciąż należała będzie do ATM. Giełdowa nadal będzie również współwłaścicielem operatora Linx Telecommunications (ma 21,27 proc. udziałów).

Tadeusz Czichon zapowiada, że ATM SI szybko trafi do obrotu giełdowego. – Chcemy, żeby akcjami można było handlować jeszcze w tym roku. Wybieramy już firmę doradczą, która pomoże nam przeprowadzić cały proces i pomoże napisać prospekt emisyjny – mówi.

Wiceprezes deklaruje, że po przekształceniach ATM i ATM SI, poza takim samym akcjonariatem (przynajmniej na początku), nie będą łączyły żadne związki poza biznesowymi. – ATM SI ma własny zarząd, który się nie zmieni i własną strategię. Współpraca pomiędzy firmami odbywała się będzie na zasadach komercyjnych – oznajmia współwłaściciel grupy.

Większe przychody, mniejsze zyski

Tadeusz Czichon uważa, że ATM SI będzie ciekawym aktywem dla inwestorów. – Spółka ma dobry portfel zamówień. Perspektywy dla rynku usług integracyjnych na kolejne lata również wyglądają bardzo obiecująco – mówi.

Przypomina, że ATM SI pracuje m.in. przy budowie Ogólnopolskiej Sieci Teleinformatycznej na potrzeby obsługi numeru alarmowego 112 (projekt OST 112, jego łączna wartość to blisko 0,5 mld zł). Projekt w części integracyjnej, za którą odpowiada ATM SI, kończy się w tym roku. Za część telekomunikacyjną, której realizacja potrwa do 2016 r., dalej będzie odpowiadał ATM.

Przedstawiciel ATM nie chce wypowiadać się na temat planów finansowych obu spółek. W 2010 r. grupa miała prawie 192 mln zł przychodów z usług integracyjnych i 90 mln zł  z usług telekomunikacyjnych. Pierwszy z pionów wypracował 6,9 mln zł zysku operacyjnego. Drugi zarobił prawie 14 mln zł. W I kwartale usługi integracyjne (wyniki pionu są silnie sezonowe) zapewniły 44,2 mln zł obrotów i 1,16 mln zł zysku operacyjnego. W przypadku drugiego z filarów (jego wyniki są odporne na sezonowość) było to odpowiednio: 24,2 mln zł i 3,6 mln zł.

Tadeusz Czichon zapowiada, że z uwagi na przekształcenia w perspektywie najbliższych kilku kwartałów nie należy spodziewać się żadnych innych zmian w grupie kapitałowej. – Chcemy skupić się na sprawnym zakończeniu procesu podziału spółek – wyjaśnia.

Zgodę na operacją muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze giełdowej firmy. Data walnego zgromadzenia nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie spotkanie zostanie zwołane na przełomie III i IV kwartału.

Kolejny ATM na GPW

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?