W drugim kwartale 2011 roku sprzedało się 108,1 mln inteligentnych telefonów komórkowych, z czego aż 51,9 mln (48 proc.) wyposażonych było w stworzony przez Google’a system operacyjny Android – obliczyła firma analityczna Canalys. Gartner w kwietniu tego roku prognozował Androidowi taki wynik dopiero w… 2015 roku.

Udział Androida w rynku zwiększył się aż pięciokrotnie w stosunku do drugiego kwartału zeszłego roku. System ten okazał się najpopularniejszy w 35 z 56 krajów wziętych pod uwagę przez Canalys, mających największe udziały w światowej sprzedaży.

Gwałtowny spadek odnotował Symbian, najstarszy i do niedawna najpopularniejszy z systemów operacyjnych na smartfony, którego rozwój podtrzymuje już tylko Nokia. W drugim kwartale 2011 roku uplasował się na trzeciej pozycji, zdystansowany również przez należący do Apple’a system iOS, który ma dziś 19 proc. udziału w rynku.

Android po raz pierwszy stał się najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym w czwartym kwartale 2010 roku, kiedy zdobył 32 proc. rynku smartfonów. Rok wcześniej miał w nim zaledwie dziewięcioprocentowe udziały.

Przetasowania nastąpiły również wśród największych producentów smartfonów. W drugim kwartale Apple sprzedał 20,3 mln iPhone’ów, co dało mu pierwsze miejsce w rankingu. Na drugim miejscu uplasował się Samsung, który według kalkulacji wykonanych przez firmę Strategy Analytics sprzedał 19,2 mln egzemplarzy smartfonów. Nokia znalazła się na trzeciej pozycji po sprzedaniu 16,7 mln egzemplarzy swoich inteligentnych telefonów.