Hutchison Whampoa, operator sieci komórkowej 3, poinformował Unię Europejską o możliwym wykluczeniu go przez silniejszych na tym rynku konkurentów z UK Mobile Venture, tworzącej się właśnie brytyjskiej spółki joint venture zajmującej się m-commerce.

Ma ona usprawnić brytyjskim operatorom współpracę z reklamodawcami, sprzedawcami i bankami nad rozwojem płatności bezgotówkowych Near Field Communications (NFC). Dzięki tej platformie użytkownicy komórek będą mogli płacić za towary w sklepach za pomocą zbliżenia telefonu (wyposażonego w aplikację i chip NFC) do czytnika. Dzięki tym płatnościom i towarzyszącej reklamie operatorzy chcą zwiększyć swoje przychody. Mają też nadzieję na to, że platforma ta napędzi sprzedaż smartfonów.

Spółka, której inicjatorami są najwięksi brytyjscy operatorzy Vodafone, Telefonica UK i Everything Everywhere, ma rozpocząć działalność przed końcem tego roku. Zwróciła się już do organów antymonopolowych Unii Europejskiej o zgodę na zawiązanie takiej współpracy.

Tymczasem Hutchison Whampoa, operator sieci 3, czwartej co do wielkości w tym kraju, oskarżył potężniejszych rywali o próbę wykluczenia go ze spółki. Stephen Lerner, główny radca prawny sieci 3, wezwał europejski urząd antymonopolowy do prześwietlenia tych praktyk i niedopuszczenia do zawiązania się spółki na takich warunkach.