Alcatel-Lucent: Technology 2.0 — przyszłość sieci w sześciu punktach

W 2015 r. będzie tylko jedna, inteligentna, otwarta platforma sieciowa. Będzie ekologiczna i o 50 proc. tańsza

Publikacja: 16.10.2011 23:07

Alcatel-Lucent: Technology 2.0 — przyszłość sieci w sześciu punktach

Foto: ROL

Na skutek nakładania się różnych czynników mamy w telekomunikacji fascynujący okres zmian i innowacji, jakiego nie było przez ostatnich kilkudziesiąt lat. W latach dziewięćdziesiątych nastąpił rozwój komunikacji szerokopasmowej i internetu. Po roku 2000 pojawiły się urządzenia inteligentne,zaś okres 2010-2020 będzie dekadą sieci, ale zupełnie nowego typu.Sądzę, że do 2015 roku będziemy świadkami sześciu fundamentalnych zmian.

1. Będzie tylko jedna sieć. Nastąpi konwergencja sieci bezprzewodowych i przewodowych. Powstanie jedna, wydajna, zoptymalizowana pod względem kosztów agregacyjna i szkieletowa sieć IP, obsługująca zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe systemy brzegowe. Nawet różnica między tymi ostatnimi ulegnie zatarciu, ponieważ urządzenia będą wyposażone w porty Ethernet, technologię Wi-Fi i modemy LTE.

Użytkownik nie będzie już nawet myśleć o połączeniu. Urządzenie w jednej chwili samo połączy go z siecią najodpowiedniejszą dla danej aplikacji, z uwzględnieniem potrzeby mobilności. Dobrym przykładem tego trendu jest nowa architektura sieci bezprzewodowej występująca w najnowszej technologii lightRadio™, w której przewodowe sieci IP, optyczne i dostępowe są wykorzystywane do połączeń z małymi modułami radiowymi.

Ponadto coraz częściej sieć będzie łączyć stacje bazowe z centralnym zespołem elementów sterujących i przetwarzających, zlokalizowanym w centralach i centrach przetwarzania danych operatora, co umożliwi optymalne wykorzystanie oraz współużytkowanie przez wiele komórek i punktów dostępowych sieci bezprzewodowych. W rezultacie zmniejszy to nawet o 60 proc. całkowity koszt posiadania infrastruktury w porównaniu z dzisiejszą architekturą.

2. Sieć będzie inteligentna. Zgodnie z ciągle sprawdzającym się prawem Moore’a, koszty przetwarzania oraz związanej z nim pamięci operacyjnej i masowej zmaleją do poziomu, przy którym opłacalne stanie się wbudowywanie w urządzenia sieciowe funkcji aplikacyjnych. Pozwoli to znacznie efektywniej wykorzystywać zasoby sieci, a w konsekwencji zwiększyć jakość usług dla użytkowników (Quality of Experience — QoE). Trend ten jest już widoczny w postaci przechodzenia na zaawansowane zarządzanie ruchem z rozpoznawaniem aplikacji, które optymalizuje ich udostępnianie oraz w postaci wbudowanych w elementy sieciowe funkcji buforowania, umożliwiających optymalne dostarczanie materiałów wideo w dowolne miejsce, w każdym czasie i do każdego urządzenia.

3. Sieć będzie otwarta i zrównoważona. Minęły już czasy konkurencji między aplikacjami „zamkniętymi” w sieci dostawcy usług (walled garden) i aplikacjami internetowymi (over the top). Tradycyjne aplikacje operatorów (przesyłanie głosu, danych, sygnałów telewizyjnych i wideo) otwierają się na wykorzystanie ich przez zewnętrzne firmy i projektantów aplikacji dla sieci WWW do łączenia (mash-up) z innymi usługami internetowymi i tworzenie nowych, niewyobrażalnych wcześniej aplikacji.

Ponadto, w oparciu o te zmiany powstają nowe modele biznesowe, które umożliwią zrównoważony rozwój sieci i realizację potrójnie korzystnego scenariusza: zwiększenie przychodów operatorów, funkcjonalności na poziomie aplikacji i atrakcyjności dla użytkowników. Trend ten można już zauważyć w związku z pojawieniem się aplikacji takich, jak gry i udostępnianie wideo przez internet, wykorzystujących parametry jakości usług (QoS) w sieci w celu zapewnienia wymaganej jakości użytkownikom. Innym przejawem tego nowego trendu jest rosnąca popularność Wholesale Applications Community (WAC) — sojuszu operatorów oraz producentów sprzętu i urządzeń, którego celem jest zdefiniowanie wspólnego zestawu interfejsów programowania (API), tak aby programiści mieli ujednolicony dostęp do funkcji sieci.

4. Sieć będzie platformą. Coraz więcej aplikacji będzie działać w sieci, a nie za pośrednictwem sieci. Zastanówmy się nad dzisiejszym komputerem PC — jest w nim procesor, trochę pamięci oraz pamięć masowa (dysk twardy) i porty Ethernet. Wszystko to jest połączone wewnętrzną siecią komunikacyjną (magistralami PCI i pamięci). Aplikacje są wykonywane „wewnątrz” komputera (przez procesor) i komunikują się z innymi elementami przez magistrale lokalne.

Biorąc pod uwagę, że wraz z pojawieniem się chmury obliczeniowej przetwarzanie i pamięć masowa zostały podzielone na pule zasobów połączone ze sobą przez porty Ethernet w sieciach lokalnych, które z kolei są połączone przez większe sieci telekomunikacyjne, można zauważyć oczywiste podobieństwa i przewidywać, że coraz więcej aplikacji będzie pracować w sieci. Uwzględniając wspomniany wcześniej trend w stronę przetwarzania wbudowanego można powiedzieć, że wzajemna zależność aplikacji i sieci jest bezsporna.

5. Urządzenia końcowe będą ujednolicone. W ostatnich latach w obszarze urządzeń miała miejsce niezwykła ewolucja, a właściwie rewolucja — od telefonów tradycyjnych do smartfonów z klawiaturą, smartfonów z ekranem dotykowym, tabletów i konsol do gier, takich jak konsola Wii i rozszerzenie Kinect do konsoli Xbox. Zaczęło się wydawać, że urządzenia będą coraz bardziej zróżnicowane i że powszechna dostępność aplikacji i usług — wszędzie, w każdym czasie i na każdym urządzeniu — staje się już tylko nierealnym marzeniem.

Jednakże pojawiają się wyraźne trendy, które sugerują, że ten proces zaczyna się odwracać. Następuje konwergencja systemów operacyjnych do urządzeń mobilnych (dominującą pozycję zdobywają dwa — iOS i Android). Wiele wskazuje na to, że tablety zastąpią różne urządzenia odgrywające dotychczas ważną rolę (sterowniki domowe, konsole do gier i konsole multimedialne, odtwarzacze wideo, urządzenia GPS, netbooki, a nawet komputery PC i laptopy). W rezultacie tego procesu, w przyszłości jedynymi podstawowymi urządzeniami będą telefon (ze względu na przenośność), telewizor (do wspólnego oglądania na dużym ekranie) i tablet (do wszystkich innych zastosowań).

Co więcej, pojawienie się języka HTML5 i webkitów jako podstawy nowej, wydajnej platformy klienckiej o zaawansowanych możliwościach graficznych, która będzie działać na każdym urządzeniu połączonym z internetem sprawia, że bardzo prawdopodobne jest przejście od złożonego, zróżnicowanego konglomeratu urządzeń — do przyszłości z urządzeniami ujednoliconymi i stosunkowo prostymi. Wywoła to kolejne ożywienie w dziedzinie projektowania i użytkowania aplikacji, ponieważ wszystkie urządzenia staną się do siebie podobne, a chmura zapewni synchronizację aplikacji i treści między nimi. Użytkownicy będą mogli je obsługiwać w jednolity sposób, bez względu na to, gdzie się znajdują i z jakiego urządzenia korzystają.

6. Sieć będzie ekologiczna. Przewiduje się, że w najbliższych latach, w wyniku upowszechnienia się inteligentnych urządzeń i tabletów, nastąpi 30-krotny wzrost pojemności sieci, a komunikację między osobami w znacznym stopniu zastąpi komunikacja między maszynami. W związku z tym konieczna będzie optymalizacja kosztów energii w przeliczeniu na bit w celu zminimalizowania wpływu tych sieci na środowisko i ograniczenia kosztów ich eksploatacji.

Na przykład z opublikowanych danych wynika, że w 2008 r. na dwóch największych operatorów telekomunikacyjnych w Stanach Zjednoczonych przypadało 0,6 proc. krajowego zużycia energii. Jest to już bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej biorąc pod uwagę, że zaspokojenie zapotrzebowania użytkowników wymaga 30-krotnego zwiększenia pojemności sieci. Widoczne jest więc znaczne zainteresowanie kosztami energii zużywanej przez sieci. Ponieważ problem ten przekracza możliwości jednego producenta, czy operatora, utworzyliśmy konsorcjum GreenTouch™, które zajmuje się jego rozwiązaniem na drodze otwartej współpracy w skali całej branży telekomunikacyjnej.

Podsumowując, chyba wszyscy się zgodzą, że nadszedł czas bezprecedensowych wyzwań i możliwości w telekomunikacji oraz, że w 2015 r. te rewolucyjne przekształcenia będą już zaawansowane. To będzie ekscytująca podróż!

[materiał dostarczony przez Alcatel-Lucent Polska, partnera serwisu rpkom.pl, stanowi płatny materiał promocyjny]

Markus Weldon jest szefem techniki (CTO) w departamencie sieci stacjonarnych Alcatela-Lucenta, jak również inżynierem Bell Labs. Jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, na którym uzyskał dwa fakultety. W 1995 r., po zdobyciu kilku wyróżnień za dokonania w obszarze elektroniki i technologii światłowodowych, rozpoczął prace w Bell Labs, należących wówczas jeszcze do AT&T. W 2000 r. rozpoczął prace nad technologiami szerokopasmowego dostępu w sieciach optycznych, a w 2005 r. został szefem techniki (CTO) w tym obszarze w Lucent Technologies. Po fuzji z Alcatelem, od 2006 r. odpowiada za rozwój technologii IPTV, xDSL, FTTH oraz sieci domowe.

Na skutek nakładania się różnych czynników mamy w telekomunikacji fascynujący okres zmian i innowacji, jakiego nie było przez ostatnich kilkudziesiąt lat. W latach dziewięćdziesiątych nastąpił rozwój komunikacji szerokopasmowej i internetu. Po roku 2000 pojawiły się urządzenia inteligentne,zaś okres 2010-2020 będzie dekadą sieci, ale zupełnie nowego typu.Sądzę, że do 2015 roku będziemy świadkami sześciu fundamentalnych zmian.

1. Będzie tylko jedna sieć. Nastąpi konwergencja sieci bezprzewodowych i przewodowych. Powstanie jedna, wydajna, zoptymalizowana pod względem kosztów agregacyjna i szkieletowa sieć IP, obsługująca zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe systemy brzegowe. Nawet różnica między tymi ostatnimi ulegnie zatarciu, ponieważ urządzenia będą wyposażone w porty Ethernet, technologię Wi-Fi i modemy LTE.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek