Reklama
Rozwiń

Fiasko telekomunikacyjnej megafuzji

Po dziewięciu miesiącach walki grupa Deutsche Telekom poinformowała, że wraz z AT&T uzgodniła zakończenie procesu sprzedaży amerykańskiej sieci T-Mobile. Jak podają obie spółki opozycja wobec tej transakcji była zbyt silna, aby można było liczyć na sfinalizowanie transakcji. DT podkreśla 3 mld dolarów, jakie inkasuje za zerwanie porozumienia, oraz dostęp do częstotliwości radiowych AT&T na terenach Stanów Zjednoczonych. To jednak tylko małe pocieszenie, wobec utraty widoków na aktywa o wartości 39 mld dolarów, jakie niemiecki koncern miał zainkasować za swoją amerykańską sieć.

Publikacja: 20.12.2011 10:42

Fiasko telekomunikacyjnej megafuzji

Foto: ROL

– Spółki zgodziły się, że silny opór przeciwko transakcji ze strony Departamentu Sprawiedliwości oraz regulatora rynku telekomunikacyjnego [FCC – przyp.rpkom.pl] powoduje, że coraz mniej prawdopodobne jest skuteczne sfinalizowanie transakcji – czytamy w oficjalnym piśmie, jakie kolportuje Deutsche Telekom.

Choć obie spółki nie są zachwycone tym faktem, to jednak przygotowały się nań. Na mocy odpowiednich specklauzul porozumienia Deutsche Telekom uzyska teraz należytą rekompensatę. Poza 3 mld dolarów jednorazowej opłaty przejmie również od AT&T część praw do użytkowania częstotliwości radiowych na 128 lokalnych rynkach Stanów Zjednoczonych, oraz zawrze z większym rywalem umowę o roamingu krajowym w sieci 3G. Jak podaje DT, zwiększy to zasięg amerykańskiej sieci T-Mobile 230 mln do 280 mln Amerykanów. Nie to jednak było celem niemieckiego koncernu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Telekomunikacja
Biznes oczekuje ujednolicenia przepisów w krajach UE
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank