PKP dopuściły do dalszych negocjacji sprzedaży TK Telekom trzy oferty: konsorcjum Hawe i kojarzonego z Zygmuntem Solorzem-Żakiem IT Polpagera, a także GTS Poland  oraz Netii.  Odrzuciły natomiast ofertę Exatela (grupa PGE). Przyczyny tej decyzji – nie ujawniono.

Jednocześnie, podały PKP,  czasową wyłączność negocjacji otrzymało konsorcjum Hawe i IT Polpager. Dodały, że jeśli wyłączność upłynie i rozmowy nie zakończą się porozumieniem, zostaną równoległe rozmowy także z pozostałymi wybranymi oferentami: GTS-em i Netią.

– Negocjacje rozpoczną się w najbliższych dniach. Zgodnie z przyjętym harmonogramem zakładamy sfinalizowanie transakcji do końca tego roku – zapowiedziała cytowana w informacji prasowej Maria Wasiak, członek zarządu PKP.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, wyłączność została udzielona konsorcjum na około 2 miesiące, ale – na wniosek wchodzących w jego skład firm – może zostać wydłużona.

TK Telekom jest z ostatnich państwowych operatorów sieci telekomunikacyjnych, świadczącym usługi dla biznesu, administracji, operatorów telekomunikacyjnych, kolei i klientów indywidualnych. Spółka zarządza siecią teleinformatyczną liczącą blisko 30 tys. km, łączącą ponad 300 miejscowości oraz setki instytucji, przedsiębiorstw i domów. Zysk netto spółki w 2011 r. wyniósł 11,3 mln zł, a EBITDA 73,9 mln zł. Za sprzedaż udziałów TK Telekom odpowiedzialne są PKP, ale współwłaścicielem telekomu jest także sam Skarb Państwa.