Mobilny system operacyjny Android umacnia swoją dominację na europejskim rynku smartfonów. Platforma ta zdobyła już 2/3 rynku na Starym Kontynencie i w stosunku od sierpnia 2011 oznacza to wzrost o ponad 20 proc. – podała firma badawcza Kantar Worldpanel ComTech. Największe sukcesy stystem Google’a odnosi w Hiszpanii, bo tam udział te sięga w ostatnim okresie 86,8 proc.

Android dominuje też w USA. Tam należy do niego blisko 56 proc. rynku, ale jak podaje Kantar Worldpanel ComTech, tam udział tego systemu w rynku przez rok spadł o 4,5 proc.

Firma analityczna zwraca uwagę, że 5 proc. udział na rynku smartfonów w Europie udało się utrzymać systemowi Microsoftu. Jednak podkreśla przy tym, że było to efektem dużych obniżek na smartfony z mobilnym Windowsem.

Inny trend, który zauważają analitycy Kantar Worldpanel ComTech to zacieranie się różnicy pomiędzy smartfonami i tabletami. Wynika to z tego, ze producenci tych pierwszych oferują urządzenia z coraz większymi ekranami. I tak 29 proc. smartfonów z Androidem sprzedanych w ostatnich 12 tygodniach miało ekran większy niż 4,5 cala. To zaś powoduje, że ich użytkownicy używają urządzeń intensywniej. To z kolei powoduje, że bardziej wiążą się z systemem operacyjnym, który jest w samrtfonie.