Aktualizacja: 09.05.2025 14:17 Publikacja: 02.01.2019 19:13
Foto: Bloomberg
W nowym roku firmy doradztwa strategicznego i analitycy giełdowi spodziewają się po firmach telekomunikacyjnych powrotu na ścieżkę wzrostu. Oczekiwania te idą w parze z atmosferą, która powinna towarzyszyć przygotowaniom branży do przetargu lub aukcji na częstotliwości dla sieci 5G.
Firma doradcza Audytel szacuje, że w 2018 r. przychody polskich firm telekomunikacyjnych wyniosły 46,7 mld zł i były praktycznie stabilne w porównaniu z 2017 r. – W 2019 r. oczekujemy wzrostu wartości rynku telekomunikacyjnego o 500 mln zł. Związane to będzie głównie ze sprzedażą usług na bazie budowanych sieci NGA – mówi Grzegorz Bernatek, główny analityk w Audytelu. NGA (ang. next generation access) to umowne określenie łączy szerokopasmowych o minimalnej prędkości 30 Mb/s. Penetracja łączy tego typu w Polsce rośnie za sprawą modernizacji sieci stacjonarnych, m.in. Orange Polska, przy udziale środków unijnych oraz za sprawą sieci komórkowych agregujących częstotliwości. Liczby podane przez Audytela dają wzrost o 1 proc. rok do roku.
Pod koniec lutego rozpocznie się druga misja na Księżyc prywatnej firmy Intuitive Machines. Plan zakłada zbadani...
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sob...
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2...
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług in...
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektor...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas