– Choć obniżki cen nie przełożą się na finanse operatorów już w 2010 r., to widzimy realne zagrożenie w średnim terminie – napisali analitycy BZWBK w opublikowanej dzisiaj rekomendacji. Ich zdaniem inwestorzy powinni niedoważać (zmniejszać zaangażowanie) w swoich portfelach akcje spółek z sektora telekomunikacyjnego. BZ WBK nie zmieniło jednak dotychczasowych rekomendacji „sprzedaj” dla Telekomunikacji Polskiej i „trzymaj” dla Netii. 

Analitycy BZ WBK zwrócili uwagę na zeszłotygodniowe obniżki cen wyższych przepustowości usług dostępowych Telekomunikacji Polskiej oraz zapowiedzi Netii, że również planuje obniżki. Przypomnieli, że telekomy na rynku dostępowym ostro rywalizują z sieciami telewizji kablowych.

Mimo przestróg BZ WBK skutki zmian cenników operatorów łatwo przecenić. Na razie TP obniżyła ceny pakietów, na które przypada kilka procent całej sprzedaży operatora (ceny tańszych pakietów mają zostać obniżone w ciągu 3 miesięcy). Netia obniży ceny wyższych przepustowości zgodnie z polityką sprzedaży oferty BSA. TP zapowiada ostrzejsza walkę o rynek dopiero o wakacjach, kiedy na rynek wejdą oferty oparte o testy zawężania ceny i marży.