Aktualizacja: 09.05.2025 22:17 Publikacja: 24.09.2009 16:24
Polscy operatorzy, podobnie jak globalni gracze, nie zastanawiają się czy wdrażać nową technologię transmisji danych i głosu w swoich sieciach komórkowych. Zastanawiają się raczej kiedy i jak to zrobić. Takie wnioski można wysnuć z wypowiedzie prelegentów trwającej w Warszawie konferencji „Potencjał rynkowy LTE” organizowanej przez MM Conferences.
Dostawcy technologii (Ericsson, Alcatel-Lucent, Huawei) i operatorzy (Era, Orange) są tutaj zgodni. Ci pierwsi przekonują do zalet technologii i odważnych inwestycji. Ci drudzy pytają, czy nie mogłoby być trochę taniej. Za kluczową sprawę wszyscy uznają dostępność na masową skalę terminali abonenckich działających w sieci LTE. Zdaniem jednych podstawą będą tanie karty do usług dostępu do Internetu, zdaniem innych nie należy zapominać o przystępnych cenowo telefonach. Prototypy terminali są już dostępne na rynku (według Andrzeja Ochockiego z Ery jeszcze nie w pełni zadowalające pod względem użytkowym), w przyszłym roku można się spodziewać seryjnych modeli w klasie wyższej. Od 2012 r. terminale LTE powinny tanieć, a w 2013 r. stać się urządzeniami prawdziwie masowymi. Z tego powodu komercyjny start usług LTE w Polsce spodziewany jest na 2011 r. z tymże początkowo zasięgi sieci będą ograniczone, czy nawet symboliczne. Stopniowo adaptacja nowych usług przez rynek umożliwi operatorom szybszy rozwój sieci. Według Andrzej Ochockiego Era spodziewa się, że nowa technologia pozowoli na uruchomienie usługi bezprzewodowej transmisji danych z nominalnymi prędkościami między 100 Mb/s a 150 Mb/s. Uczestnicy konferencji wskazują na jeden czynnik niepewny: regulatora rynku telekomunikacyjnego.
Pod koniec lutego rozpocznie się druga misja na Księżyc prywatnej firmy Intuitive Machines. Plan zakłada zbadani...
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sob...
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2...
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług in...
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektor...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas