Działalność rozpoczyna niezależna od operatorów komórkowych SkyCash. Konkurencyjne rozwiązania ma już m.in. sieć Plus i Era.

Atutem SkyCash, który szczegóły na temat swojej działalności przedstawi oficjalnie dzisiaj, ma być brak powiązania z konkretną siecią komórkową. Rozwiązania zastosowane przez Erę, która swój system płatności mobilnych uruchomiła 20 maja, oraz Plusa, który usługę Visa PayWave testuje od końca kwietnia i zamierza wprowadzić komercyjnie do końca roku, wymagają nie tylko zainstalowania dedykowanej aplikacji, ale także specjalnych telefonów wyposażonych w tzw. moduł łączności NFC. W zamian oferują możliwość bezdotykowego płacenia za niewielkie zakupy (do 50 zł) w sklepach wyposażonych w specjalne terminale (m.in. sieć Żabka).

Należący do funduszu inwestycyjnego OPERA FIZ SkyCash nie umożliwi zapłacenia za zakupy przyłożeniem telefonu do terminala, ale chce wyróżnić się brakiem powiązania z jakąkolwiek siecią GSM. Do korzystania z systemu jest bowiem konieczne tylko założenie profilu użytkownika i dostęp do sieci w telefonie. – Internet w komórce jest tańszy niż kiedykolwiek. Startujemy w momencie, gdy zainteresowanie płatnościami przez komórkę rośnie gwałtownie na całym świecie – stwierdził Piotr Warsicki, zarządzający spółką SkyCash. Usługa oferowana przez firmę nie wymaga posiadania konta bankowego i działa podobnie jak np. amerykański system e-płatności PayPal. Konto SkyCash musi zostać najpierw zasilone gotówką, którą potem – za pośrednictwem telefonu – wykonać przelew.

SkyCash i mocniej osadzone na rynku konkurencyjne systemy operatorów komórkowych powalczą o lukratywny rynek. Według firmy doradczej KPMG rynek płatności komórką w Europie Środkowo-Wschodniej będzie w 2012 r. wart 6 mld dol. rocznie. (150 mld dol. na świecie) Dziś w Polsce jest to zaledwie ok. 800 mln zł (dane za 2009 r.), przy czym rynek płatności komórkowych jest w praktyce ograniczony do usług tzw. premium sms.