Tajwański HTC, producent smartfonów, stał się spółką o większej wartości rynkowej niż fińska Nokia, największy na świecie producent komórek.

Po czwartkowej sesji, podczas której wartość akcji HTC wzrosła o 5,3 proc., kapitalizacja tej tajwańskiej spółki podskoczyła do 33,8 mld dol. Wartość Nokii, biorąc pod uwagę cenę akcji z zamknięcia sesji w środę, wynosiła natomiast 33,4 mld USD.

Od początku roku akcje HTC zdrożały o jedną trzecią, podczas gdy Nokii staniały o około 20 proc. Dobrze odzwierciedla to sytuację w branży. Chociaż Nokia wciąż jest w niej liderem pod względem liczby sprzedawanych komórek, to traci rynek smartfonów, który stanowi już – pod wzgledem przychodów – połowę całego rynku mobilnych telefonów.

Niepewną sytuację Nokii potwierdziła decyzja agencji Moody’s, która obniżyła właśnie firmie z fińskiego Espoo rating kredytowy z A2 do A3. Wartość HTC jest większa nie tylko od Nokii, ale też Sony i LG Electronics. Tajwańska firma ustępuje jednak Samsungowi i Apple, ale inaczej niż dla obu tych koncernów, dla HTC produkcja smartfonów jest jedyną działalnością.