Pod koniec bieżącego miesiąca wygaśnie 185 tymczasowych pozwoleń radiowych na nadajniki UMTS 850, dzięki którym [b]Sferia[/b] rozpoczęła budowę własnej sieci trzeciej generacji. Co stanie się z tą siecią potem niewiadomo, ponieważ operator nie może dojść do porozumienia z [b]Urzędem Komunikacji Elektronicznej[/b] co do zmiany zasad rezerwacji częstotliwości radiowej 850 MHz, na której od kilku lat działa nomadyczna sieć CDMA.

Sferia złożyła w UKE wniosek, aby czasowe pozwolenia zmieniły swój charakter na trwałe, ale z powodu zasadniczej różnicy zdań na temat wykorzystania częstotliwości 850 MHz trudno oczekiwać, aby UKE rozpatrzyło wniosek pozytywnie. Meritum sporu dotyczy ograniczeń co do aranżacji sieci UMTS oraz mocy nadajników, jakich oczekuje od Sferii UKE, aby chronić położone obok częstotliwości systemu GSM-R.

Sferia nie eksploatuje sama swojej sieci UMTS. Udostępnia ją [b]Cyfrowemu Polsatowi[/b], który świadczył w niej usługi bezprzewodowego dostępu do internetu w okresie testów tych usług.

– Sieć na częstotoliwość 850 MHz była używana tylko podczas testów. Komercyjnie usługi świadczymy na częstotliwości 900 MHz spółki Aero2, ponieważ Sferia posiada wyłącznie pozwolenia testowe – informuje [b]Olga Zomer[/b], rzecznik Cyfrowego Polsatu.