11 milionów abonentów i 6 mld zł przychodów odnotował w 2015 roku rynek płatnej telewizji w Polsce – szacuje firma analityczna PMR. Wartość rynku była o 0,6 proc. nieco niższa niż w 2014 r., a ostatni wzrost zanotował on w 2012 r.
Zdaniem autorów raportu o tej branży, segment ten okrzepł po okresie presji związanej z uruchomieniem cyfrowej telewizji naziemnej.
„Obecnie rynek ten wykazuje wyraźne tendencje stabilizacyjne, zarówno w rozumieniu bazy abonenckiej, jak również na poziomie generowanych przychodów. Co więcej, uruchomienie nowych kanałów na MUX-8, w ramach oferty naziemnej telewizji cyfrowej, czy dalszy rozwój serwisów VOD oraz OTT nie jest w stanie w krótkim okresie zmienić układu i trendów widocznych na rynku” – uważa PMR.
Z płatnej telewizji korzysta obecnie około 75 proc. gospodarstw domowych z przynajmniej jedną osobą w wieku 16-74 lat, a ogółem – 68 proc. gospodarstw.
Autorzy raportu przekonują, że na stabilizację na rynku płatnej telewizji w znaczącym stopniu przełożyło się relatywnie wysokie nasycenie standardem DVB-T. W efekcie spadła presja na odpływ klientów w kierunku bezpłatnej telewizji naziemnej, a nawet zauważalny jest powrót części klientów do ofert komercyjnych w wyniku niezadowolenia z zakresu świadczonych usług telewizyjnych w ramach standardu DVB-T.