Analiza UKE: Ceny usług mobilnego internetu spadają w abonamencie

Publikacja: 22.04.2013 16:24

Średni miesięczny koszt mobilnego Internetu dla klientów indywidualnych wykupionej w abonamencie wynosi 66,75 zł i jest wyższy niż w przypadku abonentów biznesowych, gdzie kształtuje się on na poziomie 60,96 zł – wynika z analizy cen usług mobilnego Internetu w Polsce przedstawionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Regulator przeprowadził ją na podstawie cenników z marca tego roku.

UKE podkreśla, że usługi mobilnego Internetu dynamicznie się rozwijają i zyskują coraz szersze grono odbiorców. Według stanu na koniec 2012 r. korzystało z nich ponad 4 mln użytkowników, co dało penetrację na poziomie 10,6 proc. Głównymi dostawcami dostępu mobilnego są operatorzy infrastukturalni – P4, Polkomtel, PTC oraz PTK Centertel, którzy opanowali blisko 95 proc. rynku.

Z analizy z wynika, że w przypadku ofert abonamentowych z najniższym pakietem danych (do 2 GB włącznie) najatrakcyjniejsze warunki proponowali: Inea, Toya oraz Cyfrowy Polsat i Plus. Dwaj ostatni operatorzy posiadali najtańszą usługę niemal we wszystkich analizowanych przedziałach. Jedynie w przypadku wariantu 5-10 GB korzystniejsza była taryfa Netii, natomiast przy największych limitach (powyżej 30 GB) – T-Mobile. Dla wszystkich ofert wzrost pakietu danych, mimo że towarzyszył mu wyższy abonament, poprawiał relację miesięcznego kosztu do wielkości dostępnego transferu.

Jesli chodzi o oferty dla biznesu najniższe średnie miesięczne koszty usługi proponował Cyfrowy Polsat oraz Plus. Jedynie w przedziale 5 -10 GB atrakcyjniejsze cenowo warunki posiadał Orange.

UKE porownał też aktualne oferty  z poprzednią analizą cen mobilnego Internetu, którą przeprowadził w styczniu 2012 r. Okazło się, że ceny tych usług w abonamentach spadają. W przypadku ofert dla klientów indywidualnych, najwyższe spadki dotyczyły taryf z pakietem 15-20 GB – abonent decydujący się na taką opcję w marcu 2013 r. zapłaciłby o ponad 31 proc. mniej niż w styczniu 2012 r. Dla klientów biznesowych największe obniżki, na poziomie ponad 21 proc., odnotowano dla dostępu z niskim limitem transferu  (do 2 GB).

W przeciwieństwie do usług abonamentowych, średnie wydatki na Internet na kartę nie uległy istotnym zmianom w porównaniu do 2012 r.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić