Tablety dystansują netbooki, a do skoku szykują się ultrabooki

Publikacja: 23.01.2012 16:11

Polscy klienci e-sklepów sprawdzają dziś częściej ceny tabletów niż netbooków i wykazują coraz większe zainteresowanie ultrabookami. Preferowanym przez nich systemem operacyjnym w smartfonach jest Android – wynika z raportu Ceneo.pl, portalu porównującego ceny w sklepach internetowych.

Serwis ten prześledził zmiany, jakie się dokonywały w preferencjach użytkowników w zeszłym roku odnośnie technologii mobilnych.

Według Ceneo.pl bardzo szybko rośnie zainteresowanie internautów ultrabookami, które na rynku pojawiły się jesienią. W grudniu w Ceneo.pl odnotowało  ponad 20 proc. zapytań więcej o ten rodzaj sprzętu niż w listopadzie. A wyniki za styczeń będą jeszcze lepsze, szczególnie, że ultrabooków powinno pojawiać się na rynku coraz więcej – są przekonani autorzy raportu.

Z kolei smartfony zdominowały w zeszłym kategorię telefonów komórkowych. Wśród 15 najpopularniejszych komórek w 2011 r., o których ceny pytali internauci, aż 13 to smartfony. Co ciekawe, dwa pierwsze miejsca (modele N8 i N52) zajmuje ciągle popularna w naszym kraju Nokia, która na świecie nie ma najlepszej pozycji w tym segmencie rynku. Łącznie w pierwszej piętnastce znalazło się aż pięć modeli tego producenta – więcej miał jedynie Samsung – sześć telefonów (w tym cztery smartfony). Stawkę domykają dwa telefony Sony Ericsson i jeden HTC. iPhone 4 znalazł się dopiero na czwartym miejscu.

Jak jednak zauważają autorzy raportu, gdyby spojrzeć na zestawienie Top100 telefonów najczęściej wyszukiwanych tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku, to tu zdecydowanie królują telefony z Androidem. Aż 42 proc. zapytań dotyczy bowiem telefonów z tym systemem.

Mocno na popularność zyskują tablety. Autorzy raportu sprawdzili jak często były one wyszukiwane i jak kształtowało się to w porównaniu z netbookami. Jak bowiem wynika z obserwacji Ceneo.pl ta kategoria sprzętu najbardziej odczuła wprowadzenie na rynek tabletów. Okazuje się, że od sierpnia w Ceneo.pl internauci częściej pytali o tablety niż netbooki i ta różnica się zwiększała z każdym miesiącem.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu