G.fast to nowy standard, nad którym pracuje  Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Ma on umożliwić  uzyskanie szybkości przesyłania danych 1 Gb/s na istniejących kablach miedzianych.

ITU poinformowało, że prace nad zaleceniem (ITU-T G.9700), które pozwoli na wprowadzenie standardu G.fast są bliskie zakończeniu. Dzięki temu internet o szybkości 1 Gb/s będzie mógł być oferowany na istniejących kablach miedzianych na dystansie do 250 metrów. Oznacza to, że nie będzie konieczności montowania w takich miejscach światłowodu miedzy punktem dystrybucyjnym a mieszkaniem użytkownika. Ze standardu mają korzystać przede wszystkim ci operatorzy, który oferują usługi FTTH (Fiber to the Home – światłowód doprowadzony do domu użytkownika), umożliwiający m.in. odbiór filmów w nowoczesnym formacie Ultra-HDTV.

W zaleceniu określone zostaną też sposoby minimalizacji ryzyka zakłóceń sprzętu działającego w standardzie G.fast z innymi usługami nadawczymi. Zalecenie ma wejść w życie na początku 2014 r.