[b]Telefonica[/b] weszła w posiadanie [b]Vivo[/b], największego mobilnego operatora w Brazylii, odkupując od [b]Portugal Telecom[/b] 50 proc. udziałów w [b]Brasilcel[/b], który kontroluje 60 proc. Vivo.
Choć wartość transakcji nie została ujawniona, nieoficjalne doniesienia mówią o sumie około 7,5 mld euro. Ostatecznie potwierdzona przedwczoraj, w środę, transakcja oznacza że Telefonica uzyskuje w Brazylii bardzo potrzebną firmie platformę świadczenia usług konwergentnych. Hiszpański telekom bowiem oferuje zróżnicowane usługi naziemne i mobilne na wszystkich rynkach, na których jest obecny – za wyjątkiem Brazylii, największego kraju Ameryki Południowej.
– Ten ruch bardzo umacnia pozycję Telefonica na tamtejszym rynku, a firma zapewne szybko zaoferuje usługi [i]fix[/i] poza rejonem Sao Paulo, do którego do tej pory się ograniczała. Vivo ma zasięg ogólnokrajowy – powiedział serwisowi Telecoms.com [b]Julio Puschel[/b], analityk sektora mobilnego w firmie [b]Informa Telecoms & Media[/b]. Według niego Telefonica po połączeniu z Vivo będzie m.in. dostarczać internet naziemny do oddalonych zakamarków kraju szukając klientów nie tylko indywidualnych, ale także wśród małych i średnich firm, używając WiMAX jako technologii dostępowej ostatniej mili.
Portugal Telecom najprawdopodobniej zrekompensuje sobie pozbycie się Vivo kupnem udziałów w firmie [b]Telemar PCS[/b], znanej także jako [b]Oi[/b]. To czwarty operator na brazylijskim rynku, dysponujący liczącą 42,3 mln osób bazą klientów. Innym potencjalnym celem przejęcia może być [b]TIM Brasil[/b] (43,7 mln klientów).
Zawarcie transakcji, której jednoznacznym beneficjentem jest hiszpańska Telefonica było trudne. Umowa stanęła bowiem pod znakiem zapytania, kiedy portugalski rząd 30 czerwca skorzystał ze swojego prawa do „złotej akcji” i zablokował przejęcie. Jak jednak zdecydował Europejski Trybunał Sprawiedliwości, ten ruch nie był zgodny z prawem. Według nieoficjalnych doniesień cena, jaką zaproponowała Telefonica była według rządu w Lizbonie zbyt niska. Jak z kolei donosi serwis mobilebusinessbriefing.com 7,5 mld euro za Vivo to 350 mln euro więcej, niż minimalna cena akceptowana przez akcjonariuszy Portugal Telecom.