Telefonica zdobywa największy rynek telekomunikacyjny Ameryki Południowej

Przejmując za 7,5 mld euro Vivo, największego brazylijskiego operatora komórkowego mającego 55 mln klientów, hiszpańska Telefonica otworzyła sobie drogę do podbicia największego rynku Ameryki Południowej, na którym firma do tej pory obecna była tylko częściowo.

Publikacja: 30.07.2010 09:26

Logo operatora Vivo

Logo operatora Vivo

Foto: ROL

[b]Telefonica[/b] weszła w posiadanie [b]Vivo[/b], największego mobilnego operatora w Brazylii, odkupując od [b]Portugal Telecom[/b] 50 proc. udziałów w [b]Brasilcel[/b], który kontroluje 60 proc. Vivo.

Choć wartość transakcji nie została ujawniona, nieoficjalne doniesienia mówią o sumie około 7,5 mld euro. Ostatecznie potwierdzona przedwczoraj, w środę, transakcja oznacza że Telefonica uzyskuje w Brazylii bardzo potrzebną firmie platformę świadczenia usług konwergentnych. Hiszpański telekom bowiem oferuje zróżnicowane usługi naziemne i mobilne na wszystkich rynkach, na których jest obecny – za wyjątkiem Brazylii, największego kraju Ameryki Południowej.

– Ten ruch bardzo umacnia pozycję Telefonica na tamtejszym rynku, a firma zapewne szybko zaoferuje usługi [i]fix[/i] poza rejonem Sao Paulo, do którego do tej pory się ograniczała. Vivo ma zasięg ogólnokrajowy – powiedział serwisowi Telecoms.com [b]Julio Puschel[/b], analityk sektora mobilnego w firmie [b]Informa Telecoms & Media[/b]. Według niego Telefonica po połączeniu z Vivo będzie m.in. dostarczać internet naziemny do oddalonych zakamarków kraju szukając klientów nie tylko indywidualnych, ale także wśród małych i średnich firm, używając WiMAX jako technologii dostępowej ostatniej mili.

Portugal Telecom najprawdopodobniej zrekompensuje sobie pozbycie się Vivo kupnem udziałów w firmie [b]Telemar PCS[/b], znanej także jako [b]Oi[/b]. To czwarty operator na brazylijskim rynku, dysponujący liczącą 42,3 mln osób bazą klientów. Innym potencjalnym celem przejęcia może być [b]TIM Brasil[/b] (43,7 mln klientów).

Zawarcie transakcji, której jednoznacznym beneficjentem jest hiszpańska Telefonica było trudne. Umowa stanęła bowiem pod znakiem zapytania, kiedy portugalski rząd 30 czerwca skorzystał ze swojego prawa do „złotej akcji” i zablokował przejęcie. Jak jednak zdecydował Europejski Trybunał Sprawiedliwości, ten ruch nie był zgodny z prawem. Według nieoficjalnych doniesień cena, jaką zaproponowała Telefonica była według rządu w Lizbonie zbyt niska. Jak z kolei donosi serwis mobilebusinessbriefing.com 7,5 mld euro za Vivo to 350 mln euro więcej, niż minimalna cena akceptowana przez akcjonariuszy Portugal Telecom.

Transakcja była także zagrożona 19 lipca, kiedy Telefonica zerwała rozmowy z Portugal Telecom. Firmy nie porozumiały się w sprawie terminów rozważenia oferty – Portugalczycy prosili o więcej czasu, a Hiszpanie uznali, że oferta wygasła.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu