Czterech operatorów działających na duńskim rynku telekomunikacyjnym – 3, Telia, TDC i Telenor, będą razem budować system komórkowych płatności zbliżeniowych NFC.

Z usługami tego typu wiążą duże nadzieje inni duzi operatorzy, np. Orange, które niedawno zapowiedziało znaczne zwiększenie ilości obsługujących NFC słuchawek.

Porozumienie duńskich operatorów przewiduje, że wspólna technologia NFC będzie wymagać specjalnie dedykowanych kart SIM. Jak zapowiadają sygnatariusze porozumienia, konsumenci zmieniający operatora komórkowego nie zauważą jakichkolwiek zmian w usłudze NFC, która będzie realizowana identycznie u wszystkich graczy.

W Polsce płatności NFC testowała sieć T-Mobile razem z Inteligo, internetową marką banku PKO BP. Usługę znajdziemy także w portfolio Orange, który realizuje NFC w partnerstwie z BZ WBK.

Obaj operatorzy podkreślają, że pierwsze reakcje rynkowe na usługę NFC są bardzo zachęcające, przy czym przeszkodą w ich upowszechnieniu jest mała dostępność słuchawek obsługujących NFC (jedną z niewielu jest najnowszy model Samsung Avila).