70,5 procent Polaków deklaruje, że korzysta z dostępu do Internetu – wynika z najnowszej edycji raportu z badania preferencji konsumentów i funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego zlecanego co roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Tym razem firma Danae przeprowadziła badanie w listopadzie 2019 roku. W poprzedniej edycji, odsetek osób, które używały dostępu do sieci był wyższy i wynosił 72,7 proc.
Ubywa internautów
Jeśli dane te oddają stan faktyczny (może być inaczej, ponieważ wyniki podsumowują deklaracje), to potwierdziłyby się obserwacje firm badających internautów w Polsce: Gemiusa i PBI. Jak pisaliśmy niedawno, według ich ostatniego raportu, w styczniu br. z Internetu korzystało o pół miliona użytkowników mniej niż rok wcześniej w tym samy miesiącu.
– Liczba internautów (real user) w badaniu Gemius/ PBI jest szacowana na podstawie autorskiej metody uwzględniającej aktywność internautów w badanym okresie i na poszczególnych platformach (komputery, telefony, tablety – red.). W 2019 roku nie wprowadzaliśmy znaczących zmian, które mogłyby mieć wpływ na algorytm wyliczenia. Obserwujemy jednak zmiany rynkowe związane ze sposobem konsumpcji Internetu w Polsce na wymienionych platformach. W zależności od miesiąca oraz odnotowanej aktywności, liczba internautów zmienia się na poszczególnych urządzeniach, co wprost przekłada się także na łączną liczbę internautów prezentowaną w naszym badaniu – mówi Izabela Knyżewska, rzeczniczka Gemiusa.
CZYTAJ TAKŻE: Ubywa polskich internautów. Zmęczeni hejtem i wyciekami danych?
Polskie telekomy wykazują na razie wzrosty liczby abonentów internetu i konsumpcji danych. Globalne dane firm teleinformatycznych spadku liczby użytkowników internetu nie pokazują. Eksperci podpowiadają, że gdzieniegdzie może być to efekt ogólnego spadku liczby ludności. Czy tak jest w Polsce – na razie danych brak.