Przegląd prasy – środa 28 maja

Publikacja: 28.05.2014 10:42

(Przepraszamy za zwłokę w publikacji. Redakcja rpkom.pl)

Hity nowej perspektywy

Smart technologie, rewitalizacja, udogodnienia dla rowerzystów, energia odnawialna. Przygotowaliśmy listę projektów i inwestycji, na które zapanuje moda w samorządach.  W nadchodzącym rozdaniu unijnym (lata 2014–2020) samorządy będą miały do dyspozycji znacznie większą pulę pieniędzy z Brukseli. W latach 2007–2013 było to ok. 25 proc. wszystkich środków, obecnie będzie to niemal 40 proc. I choć samorządy najczęściej wskazują, że wydadzą te pieniądze na inwestycje w twardą infrastrukturę, to jednak prawdziwą furorę w najbliższych latach zrobić mogą mniej oczywiste projekty.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=482990 (dostęp nieograniczony)

Opłata roczna za dozór techniczny niezgodna z konstytucją

Wielokrotnie miałam okazję orzekać w sprawach dotyczących przekroczenia delegacji ustawowej i jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką rozbieżnością pomiędzy uprawnieniem zawartym w ustawie a tym, co ostatecznie znalazło się w rozporządzeniu – mówiła, uzasadniając wyrok, sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.  Chodzi o przepisy, na podstawie których Urząd Dozoru Technicznego (UDT) pobiera opłatę roczną za sprawowanie nadzoru nad urządzeniami technicznymi eksploatowanymi przez przedsiębiorców. Zostały one określone w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1502). Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanawiając opłatę roczną, minister przekroczył upoważnienie wynikające z art. 34 ustawy o dozorze technicznym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 963 ze zm.). Tym samym są one niezgodne z konstytucją i nielegalne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=482992 (dostęp nieograniczony)

Spółki więcej załatwią przez internet

Wspólnicy będą mogli wykorzystywać ePUAP na równi z bezpiecznym podpisem. Może to oznaczać wzrost zainteresowania tym mało…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=482999 (dostęp płatny)

Na mniejsze akwizycje mamy około 2 mld zł

Dominik Libicki  – z prezesem Cyfrowego Polsatu i członkiem zarządu Polkomtelu rozmawiają Magdalena Lemańska i Urszula Zielińska. Prezentując wyniki za I kwartał mówił pan, że nasycenie usługami zintegrowanymi w Polsce jest relatywnie niskie: korzysta z nich około 25 proc. gospodarstw domowych. Przyczyna? 25 proc. nasycenia rynku usługami zintegrowanymi zbudowali głównie operatorzy kablowi. Jeśli chodzi o pozostałą część rynku, nikt nie ma takich powiązań kapitałowych, jakie my mamy z Plusem. Dużo było szumnych zapowiedzi rozmaitych aliansów: prezesi n i Orange zapowiadali wielką ekspansję, wcześniej T-Mobile miał podobne plany z n, a Play z Cyfrą+. Nie słychać, żeby ktokolwiek był z takiej współpracy zadowolony czy żeby komukolwiek przyniosła ona wymierne korzyści.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/757002_Na_mniejsze_akwizycje_mamy_okolo_2_mld_zl.html (dostęp ograniczony)

Smartfon z wysokiej półki dla gospodarnych

Premiery top marek w top cenach, Samsunga S5, HTC One oraz LG G3, już za nami. Nieco z boku swoją nowość zaprezentował chiński Huawei. Wstydzić nie ma się czego. Obserwujący rynek smartfonów inżynierowie mają coraz trudniejsze zadanie. Pierwsze smartfony urzekały i zachwycały wszystkim, bo pojawiły się z technologicznej próżni. Teraz, aby wzbudzić zainteresowanie konsumentów i mediów, trzeba niemało się napocić. Wyzwanie czekające na projektantów to ucieczka przed podobieństwem do iPhone’a i Samsunga.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/757018_Smartfon_z_wysokiej_polki_dla_gospodarnych.html (dostęp płatny)

W chmurze się bardziej opłaca

Teleinformatyka UC w chmurze oznacza niższe koszty i łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3701269,68471,w-chmurze-sie-bardziej-oplaca (dostęp płatny)

Jak pracować, to najlepiej dla Google

Google, Costco i Facebook wygrały w rankingu firm oferujących pracownikom najlepszy pakiet płac i świadczeń. Listę opublikowała kalifornijska firma Glassdoor, specjalizująca się w badaniu rynku pracy. W tym roku na 25 spółek najbardziej cenionych za kombinację oferowanych wynagrodzeń i dodatkowych świadczeń aż 12 pochodzi z sektora zaawansowanych technologii.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1243508-Jak-pracowac–to-najlepiej-dla-Google.html (dostęp płatny)

Marka to kluczowa decyzja

Prezes Cyfrowego Polsatu w rozmowie z Magdaleną Lemańską i Urszulą Zielińską przyznaje, że zastanawia się nad przyszłością grupy łączącej płatną telewizję satelitarną i komórkową sieć Plus. Na przejęcia ma ona teraz 2 mld zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1243512-Marka-to-kluczowa-decyzja.html (dostęp płatny)

Solorz-Żak chce oprócz prądu sprzedawać gaz

Przyszłość operatorów płatnej telewizji leży w pakietowaniu usług, także spoza ich biznesu. Cyfrowy Polsat już dostarcza prąd, a planuje także dostawy gazu.  – Chciałbym zachęcić państwa do świadczenia innych usług, nie tylko telekomunikacyjnych czy telewizyjnych. To podstawa państwa działalności, ale także inne usługi dla domu będą przyszłością – powiedział we wtorek Zygmunt Solorz-Żak na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej zrzeszającej operatorów kablowych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1243551-Solorz-Zak-chce-oprocz-pradu-sprzedawac-gaz.html (dostęp płatny)

Google prezentuje samochód bez kierowcy i bez kierownicy

Wystarczy na ekranie dotykowym wskazać cel podróży, a niewielkie dwuosobowe auto, zaprezentowane wczoraj przez Google, samo zawiezie do niego pasażerów. O tym, że firma Google oprócz doskonalenia algorytmu używanej na całym świecie wyszukiwarki i innych usług sieciowych prowadzi też prace nad autonomicznym…

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16047781,Google_prezentuje_samochod_bez_kierowcy_i_bez_kierownicy.html

Google od środy zagra muzyką w Polsce. Gigant wchodzi na rynek

Właśnie startuje serwis muzyczny Muzyka Google Play. To ostatni z wielkich graczy na cyfrowym rynku cyfrowej muzyki, który wchodzi do Polski.W odróżnieniu od innych serwisów muzycznych usługa Google’a jest połączeniem sklepu, w którym można kupować pliki (niczym w iTunes), serwisu odsłuchowego (niczym Spotify czy Rdio) z przechowalnią plików w chmurze (niczym Dropbox). Użytkownicy Muzyka Google Play mają dostęp do funkcji „Biblioteka” (w wersji angielskiej „music locker”, czyli „muzyczna szafka”)…

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16046177,Google_od_srody_zagra_muzyka_w_Polsce__Gigant_wchodzi.html

(Przepraszamy za zwłokę w publikacji. Redakcja rpkom.pl)

Hity nowej perspektywy

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości