Przegląd prasy – środa 28 maja

Publikacja: 28.05.2014 10:42

(Przepraszamy za zwłokę w publikacji. Redakcja rpkom.pl)

Hity nowej perspektywy

Smart technologie, rewitalizacja, udogodnienia dla rowerzystów, energia odnawialna. Przygotowaliśmy listę projektów i inwestycji, na które zapanuje moda w samorządach.  W nadchodzącym rozdaniu unijnym (lata 2014–2020) samorządy będą miały do dyspozycji znacznie większą pulę pieniędzy z Brukseli. W latach 2007–2013 było to ok. 25 proc. wszystkich środków, obecnie będzie to niemal 40 proc. I choć samorządy najczęściej wskazują, że wydadzą te pieniądze na inwestycje w twardą infrastrukturę, to jednak prawdziwą furorę w najbliższych latach zrobić mogą mniej oczywiste projekty.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=482990 (dostęp nieograniczony)

Opłata roczna za dozór techniczny niezgodna z konstytucją

Wielokrotnie miałam okazję orzekać w sprawach dotyczących przekroczenia delegacji ustawowej i jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką rozbieżnością pomiędzy uprawnieniem zawartym w ustawie a tym, co ostatecznie znalazło się w rozporządzeniu – mówiła, uzasadniając wyrok, sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.  Chodzi o przepisy, na podstawie których Urząd Dozoru Technicznego (UDT) pobiera opłatę roczną za sprawowanie nadzoru nad urządzeniami technicznymi eksploatowanymi przez przedsiębiorców. Zostały one określone w rozporządzeniu ministra gospodarki w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1502). Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanawiając opłatę roczną, minister przekroczył upoważnienie wynikające z art. 34 ustawy o dozorze technicznym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 963 ze zm.). Tym samym są one niezgodne z konstytucją i nielegalne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=482992 (dostęp nieograniczony)

Spółki więcej załatwią przez internet

Wspólnicy będą mogli wykorzystywać ePUAP na równi z bezpiecznym podpisem. Może to oznaczać wzrost zainteresowania tym mało…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=482999 (dostęp płatny)

Na mniejsze akwizycje mamy około 2 mld zł

Dominik Libicki  – z prezesem Cyfrowego Polsatu i członkiem zarządu Polkomtelu rozmawiają Magdalena Lemańska i Urszula Zielińska. Prezentując wyniki za I kwartał mówił pan, że nasycenie usługami zintegrowanymi w Polsce jest relatywnie niskie: korzysta z nich około 25 proc. gospodarstw domowych. Przyczyna? 25 proc. nasycenia rynku usługami zintegrowanymi zbudowali głównie operatorzy kablowi. Jeśli chodzi o pozostałą część rynku, nikt nie ma takich powiązań kapitałowych, jakie my mamy z Plusem. Dużo było szumnych zapowiedzi rozmaitych aliansów: prezesi n i Orange zapowiadali wielką ekspansję, wcześniej T-Mobile miał podobne plany z n, a Play z Cyfrą+. Nie słychać, żeby ktokolwiek był z takiej współpracy zadowolony czy żeby komukolwiek przyniosła ona wymierne korzyści.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/757002_Na_mniejsze_akwizycje_mamy_okolo_2_mld_zl.html (dostęp ograniczony)

Smartfon z wysokiej półki dla gospodarnych

Premiery top marek w top cenach, Samsunga S5, HTC One oraz LG G3, już za nami. Nieco z boku swoją nowość zaprezentował chiński Huawei. Wstydzić nie ma się czego. Obserwujący rynek smartfonów inżynierowie mają coraz trudniejsze zadanie. Pierwsze smartfony urzekały i zachwycały wszystkim, bo pojawiły się z technologicznej próżni. Teraz, aby wzbudzić zainteresowanie konsumentów i mediów, trzeba niemało się napocić. Wyzwanie czekające na projektantów to ucieczka przed podobieństwem do iPhone’a i Samsunga.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/757018_Smartfon_z_wysokiej_polki_dla_gospodarnych.html (dostęp płatny)

W chmurze się bardziej opłaca

Teleinformatyka UC w chmurze oznacza niższe koszty i łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3701269,68471,w-chmurze-sie-bardziej-oplaca (dostęp płatny)

Jak pracować, to najlepiej dla Google

Google, Costco i Facebook wygrały w rankingu firm oferujących pracownikom najlepszy pakiet płac i świadczeń. Listę opublikowała kalifornijska firma Glassdoor, specjalizująca się w badaniu rynku pracy. W tym roku na 25 spółek najbardziej cenionych za kombinację oferowanych wynagrodzeń i dodatkowych świadczeń aż 12 pochodzi z sektora zaawansowanych technologii.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1243508-Jak-pracowac–to-najlepiej-dla-Google.html (dostęp płatny)

Marka to kluczowa decyzja

Prezes Cyfrowego Polsatu w rozmowie z Magdaleną Lemańską i Urszulą Zielińską przyznaje, że zastanawia się nad przyszłością grupy łączącej płatną telewizję satelitarną i komórkową sieć Plus. Na przejęcia ma ona teraz 2 mld zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1243512-Marka-to-kluczowa-decyzja.html (dostęp płatny)

Solorz-Żak chce oprócz prądu sprzedawać gaz

Przyszłość operatorów płatnej telewizji leży w pakietowaniu usług, także spoza ich biznesu. Cyfrowy Polsat już dostarcza prąd, a planuje także dostawy gazu.  – Chciałbym zachęcić państwa do świadczenia innych usług, nie tylko telekomunikacyjnych czy telewizyjnych. To podstawa państwa działalności, ale także inne usługi dla domu będą przyszłością – powiedział we wtorek Zygmunt Solorz-Żak na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej zrzeszającej operatorów kablowych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1243551-Solorz-Zak-chce-oprocz-pradu-sprzedawac-gaz.html (dostęp płatny)

Google prezentuje samochód bez kierowcy i bez kierownicy

Wystarczy na ekranie dotykowym wskazać cel podróży, a niewielkie dwuosobowe auto, zaprezentowane wczoraj przez Google, samo zawiezie do niego pasażerów. O tym, że firma Google oprócz doskonalenia algorytmu używanej na całym świecie wyszukiwarki i innych usług sieciowych prowadzi też prace nad autonomicznym…

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16047781,Google_prezentuje_samochod_bez_kierowcy_i_bez_kierownicy.html

Google od środy zagra muzyką w Polsce. Gigant wchodzi na rynek

Właśnie startuje serwis muzyczny Muzyka Google Play. To ostatni z wielkich graczy na cyfrowym rynku cyfrowej muzyki, który wchodzi do Polski.W odróżnieniu od innych serwisów muzycznych usługa Google’a jest połączeniem sklepu, w którym można kupować pliki (niczym w iTunes), serwisu odsłuchowego (niczym Spotify czy Rdio) z przechowalnią plików w chmurze (niczym Dropbox). Użytkownicy Muzyka Google Play mają dostęp do funkcji „Biblioteka” (w wersji angielskiej „music locker”, czyli „muzyczna szafka”)…

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,16046177,Google_od_srody_zagra_muzyka_w_Polsce__Gigant_wchodzi.html

(Przepraszamy za zwłokę w publikacji. Redakcja rpkom.pl)

Hity nowej perspektywy

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy