Polkomtel w 2012 roku: prawie stabilizacja

W 2012 roku przychody Polkomtela obniżyły się o 2,5 proc., a EBITDA o 1,1 proc. Szybciej niż się spodziewał rosła penetracja rynku smartfonami i wykorzystanie Internetu. Po 2013 r. zarząd nie spodziewa się cudów

Publikacja: 19.03.2013 12:00

Polkomtel w 2012 roku: prawie stabilizacja

Foto: ROL

7,13 mld zł przychodów ogółem (o 2,5 proc. mniej niż w 2011 r.) i 2,79 mld zł EBITDA (spadek o 1,1 proc.), to wyniki Polkomtela, operator sieci Plus w 2012 roku.

– Zrealizowaliśmy wszystkie założone na 2012 rok cele – powiedział Wojciech Pytel, wiceprezes spółki. – Mamy największą sieć transmisji danych, a sieć LTE dociera do ponad 50 populacji – dodał.

– 2012 r. zakończyliśmy bardzo dobrymi wynikami. Jednym z ważnych parametrów jest rentowność EBITDA, która wyniosła 39,2 proc.  – mówiła Joanna Nieckarz, członek zarządu ds. finansowych.  – Nasz wynik EBITDA wyniósł w ub.r. 2,79 mld zł i był najwyższy w branży  – dodała.

– Finanse, to także sztuka. Wynikiem EBITDA można się bawić. Nie wiem, czy państwo wiedzą, ale Play zawyża EBITDA,  odraczając koszty pozyskania klientów na bilansie.  Gdybyśmy stosowali tę samą metodologię, nasza EBITDA byłaby siedem razy wyższa niż Playa  [4,2 mld zł  – przyp.rpkom.pl] – powiedziała Joanna Nieckarz. Z jej wypowiedzi wynikało, że Plus ma ambicje, aby w tym roku przegonić Orange pod względem przychodów.

2012 rok operator kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka zakończył z 13,839 mln aktywnych kart SIM. 54 proc. z nich to post-paid. – Wierzymy, że nie chodzi o ilość, tylko o jakość. Tą jakością jest ARPU: nasze ARPU wynosi 39,5 zł i jest najwyższe wśród trzech dużych operatorów – oceniła Joanna Nieckarz.

Polkomtel nie podawał przez ostatni rok liczby abonentów dedykowanych usług szerokopasmowego dostępu do internetu.  – Mamy na koniec roku ponad 600 tys. abonentów usługi – poinformowała dziś Joanna Nieckarz. Z kolei według wiceprezesa Wojciecha Pytla, łącznie 2,6 mln osób w sieci Plus aktywnie korzysta z internetu poprzez różne terminale mobilne.

– Sprzedaż smartfonów wszystkich zaskoczyła. Penetracja rośnie szybciej, niż przewidywaliśmy rok temu. Nasi abonenci zużywali w IV kw. 2012 r. o 62 proc. więcej transmisji danych niż rok wcześniej. Nasze przychody z tego tytułu wzrosły o 17 proc. – podał Wojciech Pytel.

Z jego wypowiedzi wynika, że w 2013 r. Polkomtel liczy na dalszą stabilizację wyników, z pominięciem efektu spadku MTR-ów. – Nie oczekujemy cudów – powiedział Pytel.

– Ten rok będzie trudniejszy. Rynek telekomunikacyjny spadnie, mamy niższe stawki interkonektowe. Oczekujemy, że wartość rynku ustabilizuje się  w średnioterminowej perspektywie. Po spadku 2012-2013 oczekujemy, że powinien się ustabilizować – powiedział Pytel. Według niego, wtedy spadek przychodów operatorów z tytułu usług głosowych będzie rekompensowany wpływami z internetu i innych usług rozwijanych przez operatorów.

Prognozy zarządu Polkomtela dla rynku mobilnego internetu w ub.r. prawie się sprawdziły. –  Zużycie internetu w 2012 r. było większe niż zakładaliśmy, przychody – minimalnie mniejsze. Czy potrafimy, jako operatorzy zmonetyzować  zapotrzebowanie na internet to jeszcze pytanie – powiedział Pytel.

Podobnie jak inni operatorzy, Plus szuka sposób na uzupełnienie luki po spadku MTR. –  M2M wchodzi w Polsce w fazę rozwoju. Osobiście widzę potencjał tego rynku jeśli chodzi o wzrost liczby kart SIM. Za kilka lat mogłoby to być nawet 8 kart na gospodarstwo domowe, ale przychody z tych kart SIM są niewielkie. Wahają się od 0,5 dolarów do 1 dolarów – uważa wiceprezes sieci Plus.

– Segment biznes jest najtrudniejszy dla wszystkich. Bardzo szybko spadły na nim marże. Firmy wymusiły na operatorach obniżkę cen. My w tej chwili mamy najwyższy w nim udział i będziemy starali się go obronić. Ekspansji nie oczekuję. Będziemy starali się wprowadzić nowe: oparte o chmurę, aplikacje związane z tym rozwiązaniem – zapowiedział Pytel.

7,13 mld zł przychodów ogółem (o 2,5 proc. mniej niż w 2011 r.) i 2,79 mld zł EBITDA (spadek o 1,1 proc.), to wyniki Polkomtela, operator sieci Plus w 2012 roku.

– Zrealizowaliśmy wszystkie założone na 2012 rok cele – powiedział Wojciech Pytel, wiceprezes spółki. – Mamy największą sieć transmisji danych, a sieć LTE dociera do ponad 50 populacji – dodał.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów