Przegląd prasy – piątek 13 maja

Publikacja: 13.05.2011 08:32

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Telewizje internetowe chcą wy grać z kablówkami walkę o sofę

Michał Fura

Jeszcze dwa lata temu nie było na świecie osoby, która zgodziłaby się z tezą, że internetowe serwisy z filmami i serialami mogą wysadzić z siodła biznes kablowy i satelitarny w walce o portfele klientów. Dziś eksperci nie zastanawiają się czy, ale kiedy to nastąpi. W Stanach Zjednoczonych więcej osób jest dziś klientami internetowej wypożyczalni filmów Netflix, w której ma dostęp do filmów i seriali telewizyjnych o dowolnej porze, niż operatorów kablowych. Przełom nastąpił w kwietniu, gdy liczba Amerykanów wypożyczających filmy i seriale w serwisie Reeda Hastingsa, twórcy i prezesa Netfliksu, urosła do 22,8 mln osób, co stanowi blisko 7 proc. mieszkańców USA. W ten sposób firma dokonała tego, o czym rok temu nikt nawet nie śnił – przegoniła pod względem liczby klientów amerykańskiego giganta kablowego Comcast, z którego usług korzysta 22,7 mln Amerykanów. Comcast stracił w pierwszym kwartale kolejne 39 tys. klientów, którzy odeszli do telewizji w internecie – analizuje prestiżowy dziennik „Financial Times”.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=358801 (dostęp płatny)

Apple płaci odszkodowanie za bójkę

PC

Gorączka związana z gadżetami z logo nadgryzionego jabłuszka nie opada. Zdesperowany tłum, pożądający najnowszego iPada i białego iPhone’a, przypuścił szturm na firmowy salon w Pekinie. Doszło do bójki na pięści z pracownikami. Amerykański koncern musi teraz wypłacić odszkodowania poszkodowanym klientom. Pod naporem kilkusetosobowego tłumu, który w sobotę rano czekał przez kilka godzin na otwarcie sklepu, runęły szklane drzwi. Pracownicy zabarykadowali wejście do salonu i wezwali na pomoc milicję. Jednak nieoczekiwanie przed sklepem pojawili się sprzedawcy z innego punktu Apple’a. Ci wdali się w bójkę na pięści z klientami. Co najmniej cztery osoby wymagały hospitalizacji. – Nasi pracownicy działali w samoobronie. Nie mamy sobie nic do zarzucenia – poinformowała w komunikacie rzeczniczka chińskiego oddziału Apple’a Carolyn Wu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=358584 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Multimedia: Kablówka rozważała zakup Dialogu

Urszula Zielińska

Multimedia Polska w kwietniu przejęły spółkę, o kontrolę nad którą starały się cztery lata wcześniej: Media Operatora. – Kwota transakcji pozostaje do ustalenia, ale będzie niższa niż 20 mln złotych – poinformował Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/705512_Multimedia:_Kablowka_rozwazala_zakup_Dialogu.html (dostęp płatny)

Prezes Polkomtelu chłodzi cenowe oczekiwania

Urszula Zielińska

16–18 mld zł, a może 21 mld zł za operatora sieci Plus? Jarosław Bauc, prezes spółki, zaleca ostrożność wobec mitu, że jest ona kurą znoszącą złote jaja.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/705492_Prezes_Polkomtelu_chlodzi_cenowe_oczekiwania.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Kielce kładą światłowody

redakcja, PAP

Rozpoczyna się budowa sieci światłowodowych w stolicy województwa świętokrzyskiego. Inwestycja, której całkowity koszt przekroczy 27 mln zł, współfinansowana jest ze środków unijnych. Władze miasta podpisały umowę na realizację pierwszego etapu projektu z firmą OPF. — W przyszłości wszyscy mieszkańcy miasta będą mieli możliwość otrzymania naprawdę dobrego łącza internetowego — zapowiada Zygmunt Mazur, dyrektor Zakładu Obsługi i Informatyki Urzędu Miasta.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=bb6ba2ca-7c40-4404-9c33-0320e6cccb97&date=2011-05-13 (dostęp płatny)

Multimedia już z Media Operatorem

Magdalena Wierzchowska

Multimedia pokazały wyniki zgodne z oczekiwaniami i podtrzymuje pierwotne założenia na ten rok. Wyniki operatora kablowego Multimedia Polska były zgodne z oczekiwaniami. Przychody wzrosły o 7,6 proc. rok do roku osiągając 148,7 mln zł. Skorygowany zysk EBITDA wzrósł o 6,7 proc., do 77,8 mln zł, co oznacza, że spółka utrzymała ponad 50-procentową marżę EBITDA. Zysk netto spadł o 4,9 proc., do 20,4 mln zł.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=c73762af-c266-4dea-a017-c9444acb540c&date=2011-05-13 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Łatwiej o kredyt technologiczny

Artur Osiecki

W czerwcu ruszy nabór wniosków o pożyczki na prostszych zasadach. Kredyt technologiczny to jeden z rodzajów unijnych dotacji dla firm z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” (działanie 4.3). To środki na inwestycje polegające na wdrożeniu własnej lub nabytej nowej technologii i rozpoczęciu sprzedaży produktów bądź usług w wyniku jej zastosowania. Jednak dotychczasowe zainteresowanie przedsiębiorców tymi pieniędzmi było niewielkie ze względu na nieprzyjazne procedury. W efekcie pozostała jeszcze duża pula środków do wykorzystania. Jest to około 1,2 mld zł. Od czerwca będzie łatwiej pozyskać te środki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1047765_Latwiej_o_kredyt_technologiczny.html (dostęp płatny)

Największa transakcja w regionie

Urszula Zielińska, Jakub Kurasz

Moment sprzedaży Polkomtelu jest bardzo naturalny, bo wyczerpały się możliwości szybkiego wzrostu firmy – mówi jej prezes w rozmowie z Urszulą Zielińską i Jakubem Kuraszem. Rz: Jesteśmy na kolejnym etapie sprzedaży Polkomtelu. Wiążące oferty złożyli Zygmunt Solorz-Żak, szwedzka TeliaSonera, norweski Telenor z funduszem Bain Capital, fundusz Apax. Zapewne jeszcze w tym półroczu dojdzie do transakcji. Spodziewał się pan tak dużego zainteresowania? Jarosław Bauc: To bardzo ciekawa inwestycja. Spółka jest w tej części świata i w tej branży zdecydowanie największa i w związku z tym jej przejęcie może być największą transakcją w tym regionie, biorąc pod uwagę skalę naszej gospodarki i pozycję Polkomtelu. W sąsiednich krajach na rynku dominują operatorzy globalni. Polkomtel zaś jest jedynym tak dużym operatorem komórkowym, który nigdy nie miał dominującego inwestora branżowego ani poważnego inwestora finansowego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1047764_Najwieksza_transakcja_w_regionie.html (dostęp płatny)

Trabant czy McLaren?

Maciej Witucki

Pracownicy w Polsce to wciąż, niestety w większej części kierowcy trabantów – bardziej wystraszeni innowacjami niż przygotowani do ich wykorzystania. Rozmawiałem niedawno z człowiekiem zajmującym się współpracą rozwojową z Afryką. Zapytany, co jest dziś największą potrzebą mieszkających tam ludzi, bez wahania wskazał na edukację. Gdy dopytywałem, co z dostępem do wody lub pomocy socjalnej, stwierdził krótko: mając możliwość korzystania z odpowiedniej edukacji, z pozostałymi sprawami poradzą sobie sami. Kluczem do sukcesu jest dobrze przemyślane i zorganizowane kształcenie oraz zaufanie do ludzkiej przedsiębiorczości. To zupełnie jak w Polsce – pomyślałem.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1047418_Trabant_czy_McLaren.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Telewizje internetowe chcą wy grać z kablówkami walkę o sofę

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości