Stworzone całkowicie przy pomocy ogólnodostępnych materiałów , kosztujące w sumie ok. 1,5 tys. dol. urządzenie udaje stację bazową i w niezauważalny dla użytkownika sposób przechwyca sygnał telefonu komórkowego.

Po włączeniu anteny w czasie prezentacji w jednym z centrów konferencyjnych w Las Vegas automatycznie połączyło się z nią około 30 telefonów operatorów [b]AT&T[/b] oraz [b]T-Mobile[/b]. Jak twierdzi Chris Paget, możliwe jest przechwycenie w ten sposób nawet zaszyfrowanych połączeń. Urządzenie jest w stanie wysyłać sygnał blokujący bezpieczniejszą łączność 3G, zmuszając telefony będące w zasięgu do użycia połączenia 2G, które może zostać przechwycone.

Paget wyjaśnił, że celem prezentacji było zwrócenie uwagi na kwestię bezpieczeństwa standard GSM oraz obniżkę cen komponentów potrzebnych do zbudowania urządzenia, które jeszcze kilka lat temu wymagałoby nakładów rzędu kilkuset tysięcy dolarów. Na zestaw składają się dwie anteny kierunkowe, laptop i darmowe oprogramowanie open source.

[i]źródło: Wired[/i]