– FTTH jest przyszłością wszystkich sieci telekomunikacyjnych. Dla tradycyjnych najefektywniej dochodzić do tej technologii poprzez modernizację istniejącej infrastruktury miedzianej – powiedział podczas trwającego w Warszawie [b]VII Forum Usług Szerokopasmowych Jurgen Lison[/b] z [b]Alcatela-Lucenta[/b].

Według niego wdrożenie technologii VDSL2 pozwala na wdrożenie w stosunkowo szybkim czasie nowoczesnych usług dostępowych. Dzisiaj, dzięki takim technologiom jak [i]bonding[/i] (wykorzystanie dwóch par miedzianych), [i]vectoring[/i] (ograniczenie szumu w linii), [i]phantom mode[/i] (symulacja trzeciej, wirtualnej linii w parze miedzianej), można na nich uzyskać prędkości przekraczające 100 Mb/s. Zdaniem Jurgena Lisona pozwoli to operatorom na zwiększenie w krótkim czasie ARPU ze świadczonych usług dzięki wyższej wydajności linii abonenckiej.

Podał on przykład takiego kraju, jak Belgia, którego operator narodowy w 2003 r. zdecydował się na strategię rozwoju sieci VDSL i towarzyszącej mu magistralnej sieci optycznej. W efekcie w Belgii powstało 24 tys. światłowodowych węzłów dystrybucyjnych i jedna z największych (proporcjonalnie do obszaru i populacji kraju) sieci VDSL w Europie. Zdaniem Jurgena Lisona nie ma możliwości, aby operator – bazujący dzisiaj na sieci miedzianej – mógł w takim czasie za zbliżone środki wybudować wyłącznie optyczną sieć o zbliżonych parametrach. Nie przeczył jednak, że przeskoczenie bezpośrednio do technologii FTTH również jest biznesową strategią, którą należy przeanalizować.

[b]rpkom.pl jest patronem medialnym VII Forum Usług Szerokopasmowych[/b]