Brytyjski dziennik „The Telegraph”, cytowany przez Wirtualnemedia.pl, podaje, że 27 komisarzy na spotkaniu w Brukseli doszło do porozumienia, na mocy którego dodatkowe opłaty roamingowe za połączenia telefoniczne, wiadomości tekstowe i multimedialne oraz transfer danych w sieciach komórkowych za granicą w Unii Europejskiej mają być zniesione. Komisja Europejska chce, by już od 1 lipca przyszłego roku wszyscy mieszkańcy UE na terenie całej wspólnoty płacili za korzystanie z telefonu komórkowego tyle, co w kraju swojego operatora.

O inicjatywie Neelie Kroes w tym zakresie pisaliśmy kilka tygodni temu. Wskazywaliśmy także, że operatorzy komórkowi w Polsce wyrażają się o tym pomyśle i możliwości szybkiego jego wdrożenia sceptycznie.

Unia dąży w tej chwili do jak największego ujednolicenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego. Zniesienie roamingu to jedno z fundamentalnych założeń, które UE musi zrealizować, jeżeli chce by ten projekt się powiódł. Obecnie bowiem w Europie działa około 100 operatorów komórkowych (dla porównania – w Stanach Zjednoczonych jest ich czterech), a nowoczesnych sieci 4G na Starym Kontynencie jest mniej niż w Afryce. Tak rozproszony rynek, zdaniem Komisji Europejskiej, nie ma szans poradzić sobie przy obecnym rozwoju technologii i skali transmisji danych.

– Nie chodzi o konsolidację. Celem jest pojedynczy rynek. A jeśli to oznacza mniejszą liczbę ale za to silniejszych operatorów, to akurat dobrze – powiedział „The Telegraph” informator z Brukseli.

Według dziennika, szczegółowe plany reformy europejskiego prawa telekomunikacyjnego Komisja Europejska zamierza opublikować w ciągu najbliższych sześciu tygodni. Ma ona uprościć obecne regulacje. Wśród proponowanych zmian ma się znaleźć między innymi możliwość działania operatora na terenie całej UE po otrzymaniu koncesji w jednym kraju członkowskim.