Szybki rozwój platformy Android spowodował, że na rynku współistnieje kilka znacząco różniących się od siebie wersji oprogramowania. To utrudnia pracę deweloperom, piszącym oprogramowanie na platformę Android oraz aplikacje dla tego, których zasób ma być jednym z głównych atutów Androida w konkurencyjnym starciu z iPhone i jego sklepem App Store.  

– Upgrade oprogramowania zazwyczaj następują w znacznie wolniejszym tempie i rozdrobnienie jest pod kontrolą – powiedział Chris Schreck, analityk IMS, cytowany przez serwis InfoWorld.com. Według niego, rozdrobnienie wersji Androida oraz aplikacji i usług dostępnych na tej platformie ma skończyć się dopiero wraz z osiągnięciem przez wciąż rozwijany system „wieku dojrzałego”. Kiedy ma to nastąpić, IMS nie precyzuje.

Tymczasem Google, nie przejmując się krytycznymi analizami, postanowiło przyspieszyć rozwój mobilnych gier dla systemu Android. Koncern ogłosił właśnie zatrudnienie Marke DeLoura, do niedawna związanego z Sony Computer Entertainment, jako „developer advocate”, który ma dbać o odpowiedni rozwój rynku gier dostępnych na Androidzie.