Przegląd prasy – środa 27 marca

Publikacja: 27.03.2013 06:21

Lekarze chcą komputerów

Klara Klinger

Za nowy sprzęt wykorzystywany do pracy w systemie e-zdrowie powinno zapłacić państwo – uważają lekarze. Prowadzenie internetowych kont pacjentów, recepty wypełniane drogą elektroniczną czy też platformy gromadzące dane medyczne – jeszcze nie weszły w życie, a już budzą kontrowersje. Lekarze twierdzą, że wprowadzenie platformy e-zdrowie wymusi zakup nowego sprzętu. – Koszty te powinny być pokryte w ramach wdrażania Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1) – tłumaczy prezes naczelnej rady lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=444409 (dostęp płatny)

17-latek sprzedał Yahoo! swoją aplikacje za miliony dolarów

AP

Brytyjczyk Nick d’Aloisio sprzedał opracowaną przez siebie aplikacje newsową Summly na smartfony amerykańskiemu serwisowi Yahoo!. Suma transakcji objęta jest tajemnicą, ale nieoficjalnie mówi się o kwocie rzędu kilkunastu milionów dolarów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13631751,17_latek_sprzedal_Yahoo__swoja_aplikacje_za_miliony.html

Yahoo kupiło 17-latka i opracowane przez niego algorytmy

Tomasz Grynkiewicz

Gdy powstało Yahoo, Nicka d’Aloisio jeszcze nie było na świecie. Dziś jeszcze nie może kupić legalnie piwa, ale Yahoo! właśnie kupiło jego i jego pomysł. d’Aloisio już jako piętnastolatek trafił na rynek ze swoją aplikacją na smartfony – Summly, które, ujmując to najprościej, streszcza wiadomości. Gdy opisał go branżowy serwis TechCrunch, nastolatek dostał e-mailem propozycję współpracy z Hongkongu, od funduszu jednego z najbogatszych ludzi świata Li Ka Shinga. Potem do grona inwestorów dołączyły osoby znane bardziej z show-biznesu: aktor Ashton Kutcher, który od kilku lat finansuje start-upy technologiczne, czy Yoko Ono.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13636657,Yahoo_kupilo_17_latka_i_opracowane_przez_niego_algorytmy.html (dostęp płatny)

BlackBerry Z10 – as w kanadyjskim rękawie

Aleksandra Stanisławska

Kanadyjski producent BlackBerry nie miał ostatnio szczęścia. Spóźnił się z wprowadzeniem smartfonu z ekranem dotykowym, przez długi czas skupiając się wyłącznie na sprawdzonych już rozwiązaniach z klawiaturą QWERTY. Zdystansowana przez innowacje techniczne rywali firma nie dała też rady wprowadzić terminowo na rynek swojego udoskonalonego systemu operacyjnego BlackBerry 10, który zamiast w grudniu 2011 r. został wypuszczony dopiero w styczniu 2013 r. W tej branży takie opóźnienie to cała era.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/743747_BlackBerry_Z10__%E2%80%93%C2%A0as_w%C2%A0kanadyjskim_rekawie.html (dostęp płatny)

Apple sięga po speca Adobe

Osz

Apple zdecydował się na bardzo ważny transfer, bo ściągnął do swoich szeregów Kevina Lyncha, dotychczasowego dyrektora ds. technologii w Adobe. Lynch pracował w Adobe Systems, koncernie produkującym głównie oprogramowania graficzne, od 2005 r. Apple poinformowało, że Lynch obejmie stanowisko wiceprezesa ds. technologii.

http://tech.pb.pl/3057813,10994,apple-siega-po-speca-adobe

BlackBerry 10 jest już w Polsce

TR

BlackBerry, niegdyś Research in Motion, wprowadził na polski rynek BlackBerry 10, innowacyjny system operacyjny od obsługi urządzeń mobilnych, oraz smartfona Z10, uważanego za najnowocześniejszy telefon w historii spółki.

http://www.pb.pl/3058282,57328,blackberry-10-jest-juz-w-polsce (dostęp płatny)

Bez przypomnienia nie pracują

Robert Rybarczyk

W internecie mobilnych aplikacji są tysiące. Niektóre darmowe, za inne trzeba płacić. Wspierają w pracy zależnie od potrzeb i profilu działalności firm. Najczęściej wyposaża się w nie pracowników sprzedaży, serwisu i top management. Zbigniew Małek, dyrektor firmy Parol, przyznaje, że bez aplikacji „Przypomnienia”, którą ma w iPhone’ie, nie wyobraża sobie pracy.

http://archiwum.pb.pl/3056244,96317,bez-przypomnienia-nie-pracuja (dostęp płatny)

Yahoo kupiło aplikację nastolatka

OSZ

Nick D’Aloisio ma zaledwie 17 lat, a właśnie sprzedał internetowemu gigantowi swoje dzieło za 30 mln USD. Summly wystartował, gdy geniusz miał 15 lat. Summly skanuje sieć w poszukiwaniu newsów i wykorzystuje algorytm, by dostarczyć użytkownikowi materiały, które chce przeczytać. Yahoo zakończy działanie Summly jako niezależnej aplikacji, ale wykorzysta w swoich aplikacjach całą technologię opracowaną przez młodego programistę.

http://tech.pb.pl/3056979,4294,yahoo-kupilo-aplikacje-nastolatka

Bunt przeciw gadżetowi Google’a

Piotr Kościelniak

Google Glass jeszcze nie trafiło na rynek, a już budzi opór. Jego krytycy mówią o końcu prywatności i szpiegowaniu. Nowatorskie urządzenie – połączenie okularów i smartfona – pozwala niepostrzeżenie nagrywać filmy i robić zdjęcia. Później, bez wiedzy fotografowanych, umieszczać je w sieci. Do użytku może trafić już w tym roku. Organizatorzy kampanii Stop the Cyborgs ostrzegają, że pozbawi nas ono anonimowości i resztek prywatności. Nie tylko w sieci, ale i w realnym świecie. – Nie chcemy tu cyborgów – mówi właściciel restauracji w Seattle i zamierza chronić gości przed podglądaniem.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1184418-Okulary-konca-tajemnic.html (dostęp płatny)

BlackBerry rusza do ataku

Aleksandra Stanisławska

Kanadyjski producent wprowadził na polski rynek swój najważniejszy od dwóch lat model telefonu. Jeszcze w 2009 roku udział BlackBerry (wówczas firma nazywała się Research In Motion) w rynku smartfonów sięgał 20 proc. W ubiegłym roku spadł do 6 proc. Teraz firma wypuszcza na polski rynek swój flagowy model BlackBerry Z10 wraz z nowym systemem BlackBerry 10. Mają one pomóc jej w powrocie na szczyty rankingów wśród smartfonów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1184385-BlackBerry-rusza-do-ataku.html (dostęp płatny)

E- mail jako dowód w sprawie

Renata Robaszewska

Czy wydruki korespondencji e-mailowej mogą być dowodem w sprawach sądowych w postępowaniu między przedsiębiorcami?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1184335-E–mail-jako-dowod-w-sprawie.html (dostęp płatny)

Lekarze chcą komputerów

Klara Klinger

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży