Telecom Italia rozważa pozbycie się infrastruktury pasywnej swojej sieci komórkowej TIM – informuje agencja Bloomberg, powołując się na nieoficjalne źródła. Środki pozyskane z tej transakcji miałyby posłużyć redukcji zadłużenia włoskiego operatora narodowego.

Wstępny zarys koncepcji przewiduje wydzielenie 12 tys. wież operatora do odrębnej infrastrukturalnej spółki i znalezienie nabywcy na nią całą lub na jej udziały. Wartość wież TIM szacowana jest przez Bloomberga na: 500 mln euro – 1 mld euro (chociaż 10 tys. wież amerykańskiego AT&T ma rzekomo kosztować 5 mld dolarów).

Do tej pory żadna z dużych europejskich firm komórkowych nie zdecydowała się na wyzbycie infrastruktury pasywnej, choć takie operacje są coraz częstsze na rynkach w Stanach Zjednoczonych, Indiach, czy Afryce. W Polsce, mimo wzajemnego udostępniania infrastruktury T-Mobile i Orange zachowały prawa własności do 5 tys. wież i masztów komórkowych każdy.

Zobowiązania Telecom Italia sięgają obecnie 38 mld euro. Operator, którego znaczącym, ale nie większościowym udziałowcem, jest hiszpańska Telefonica, boryka się ze strategicznym planem na przyszłość. Telecom Italia rozważa zarówno sprzedaż sieci stacjonarnej, jak i wydzielenie i połączenie komórkowego biznesu pod marką TIM z rynkowa konkurencją, a obecnie – jak donosi Bloomberg – wyprzedaż wieży i masztów sieci komórkowej.