2012 będzie też rokiem, w którym wzrośnie liczba zagrożeń dla systemu operacyjnego Android – prognozują analitycy laboratoriów FortiGuard.

Twórcy złośliwego oprogramowania dla Androida będą jednak rzadko wykorzystywać Bluetooth lub synchronizację z komputerem do infekowania urządzeń mobilnych. Zespół FortiGuard Labs uważa, że źródłem największego zagrożenia będą SMS-y zawierających zakażone linki portale społecznościowe takich, jak Facebook czy Twitter.

Już wcześniej analitycy FortiGuard Labs zidentyfikowali szkodliwe programy, które wykorzystywały szyfrowanie danych i potrafiły osadzać wirusy na urządzeniach z Androidem. Działania te nie maiły jednak charakteru zagrożeń polimorficznych, czyli złośliwego oprogramowania, które jest w stanie automatycznie mutować się, co czyni je niezwykle trudnym do zidentyfikowania, a tym samym do zniszczenia. Zespół FortiGuard Labs odnotował zagrożenia polimorficzne na smartfonach z systemem Windows Mobile i uważa, że to tylko kwestia czasu kiedy malware tego typu pojawi się na urządzeniach z systemem Android.