T-Mobile Polska startuje z 5G

Wtorek 9 czerwca – od tego dnia do sieci komórkowej w nowej technologii 5G będą mogli podłączać się niektórzy klienci T-Mobile Polska.

Publikacja: 08.06.2020 10:43

T-Mobile Polska startuje z 5G

Foto: Bloomberg

Operator przygotowywał się do startu od wiosny, a teraz podał zarówno datę komercyjnego uruchomienia sieci 5G jak i sposób, w jaki chce ją oferować na początek.

Sieć 5G, którą jutro telekom otworzy dla klientów komercyjnych, zbudowana jest na 1600 stacjach bazowych i działać będzie na razie w paśmie 2100 MHz (2,1 GHz). W jej zasięgu będzie 6 mln osób.

Jak widać wszystkie liczby są zbieżne z tymi podanymi w ub. tygodniu przez Orange Polska, który to operator zmienił zdanie i również zamierza uruchomić sieć 5G nie czekając na aukcję pasma 3,6 GHz.

CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?

Jeśli do jutra nic się nie zmieni, T-Mobile Polska będzie drugim operatorem po Polkomtelu, operatorze sieci Plus, który udostępni na komercyjnych zasadach 5G Polsce użytkownikom.

Play uruchomił sieć 5G w paśmie 2100 MHz kilka miesięcy temu i ją rozbudowuje, ale na razie nie przedstawił zasad komercyjnego użytkowania tej sieci.

T-Mobile oferuje swoje 5G użytkownikom indywidualnym, którzy zdecydowali się na podpisanie z telekomem umowy na jeden z abonamentów wprowadzonych do oferty we wrześniu 2019. Zapewnia, że posiada techniczną możliwość egzekwowania takiego rozgraniczenia. Z 5G będą mogły skorzystać także firmy używające taryfy MagentaBiznes.

„Dostęp do sieci 5G w T-Mobile jest obecnie całkowicie bezpłatny, a dodatkowo w przypadku planów MagentaBIZNES zniesione zostają limity prędkości transmisji danych” – podał telekom.

CZYTAJ TAKŻE: Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa

Klienci operatora z tych dwóch grup będą mogli uruchomić 5G przez aplikację Mój T-Mobile. Operator włączy technologię także klientom przy podpisaniu nowej umowy lub aneksu z telefonem 5G.

Specjalne oferty z 5G pojawić mają się w kolejnym kroku. – Dziś z dumą ogłaszam komercyjne uruchomienie sieci 5G w T-Mobile. Nie chcemy czekać na to, co przyniesie przyszłość, tylko ją tworzyć. Dlatego już teraz dajemy naszym klientom możliwość stania się częścią pierwszego etapu tej rewolucji technologicznej i przyłączenia się do 5G. Nie ograniczamy się do jednego, niewielkiego obszaru, a uruchamiamy usługę w szerokiej skali – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Wiosną Maierhofer zapowiadał, że telekom ten ruszy z 5G jak tylko będzie mógł zaoferować urządzenia końcowe (smartfony, routery) obsługujące tę technologię.

Nadal nie ma ich wielu. Dziś pokazał dwa smartfony: Xiaomi Mi 10 oraz L V60 oraz jeden router: ZTE NC 801 A (przy czym trzeba zwracać uwagę na wersję oprogramowania).

T-Mobile nie podał w komunikacie prasowym, jaką szerokość ma pasmo, którego używa dla 5G ani jaką maksymalną prędkość transmisji mogą uzyskać użytkownicy.

CZYTAJ TAKŻE: Marek Zagórski: Największym wygranym kryzysu są usługi chmurowe

Jak tylko uzyskamy odpowiedzi na te pytania uzupełnimy materiał. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że uruchamiane w tym roku sieci 5G to dopiero namiastka możliwości tej technologii, a prędkość internetu w niej uzyskiwana będzie zbliżona do znanego już LTE Advanced, gdy zacznie z niej korzystać więcej osób.

Widoczne w ciągu dnia w sieci warunki oferty promocyjnej obejmującej 5G w T-Mobile mówiły, że „szacunkowa maksymalna prędkość pobierania i wysyłania danych w technologii 5G T-Mobile, przy braku ruchu internetowego innych użytkowników, wynosi 130 Mb/s dla pobierania i 50 Mb/s dla wysyłania”. Natomiast gdy obciążenie sieci przez innych użytkowników jest większe wynosi 20 Mb/s dla pobierania i 20 Mb/s dla wysyłania danych.

Z oferty tej wynikało, że osoby decydujące się na korzystanie z 5G, a które kupiły usługę 4G o konkretnej prędkości maksymalnej (20, 60 lub 200 Mb/s) zgadzają się na zawieszenie zapisów w tej sprawie na czas promocji.

Pod wieczór pojawiły się poprawione warunki oferty promocyjnej na 5G T-Mobile. Teraz szacunkowa maksymalna prędkość przesyłu danych gdy w sieci nie ma ruchu innych użytkowników wynosi 300 Mb/s (dla pobierania) i 50 Mb/s (dla wysyłania). Natomiast gdy są: odpowiednio do 160 Mb/s i 32 Mb/s.

Operator przygotowywał się do startu od wiosny, a teraz podał zarówno datę komercyjnego uruchomienia sieci 5G jak i sposób, w jaki chce ją oferować na początek.

Sieć 5G, którą jutro telekom otworzy dla klientów komercyjnych, zbudowana jest na 1600 stacjach bazowych i działać będzie na razie w paśmie 2100 MHz (2,1 GHz). W jej zasięgu będzie 6 mln osób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą