Ericsson: oszczędności dają efekty

Publikacja: 26.10.2015 08:04

Szwedzki Ericsson podsumował III kwartał 2015 roku. Na pierwszy plan wysuwają się nieco wyższe od ubiegłorocznych przychody  grupy (+ 3 proc. do 59,2 mld koron, czyli około 5,9 mld euro) oraz 19-proc. wzrost zysku netto (do około 310 mln euro).

Dostawca rozwiązań ICT wskazuje jednak, że gdyby nie przejęcia i różnice kursowe, jego przychody spadłyby rok do roku o 9 proc. Słabiej szedł biznes na takich rynkach jak Japonia, Rosja i Brazylia. Za to znaczący wzrost wpływów grupa zanotowała w Indiach i południowo-wschodniej Azji i Oceanii.

Jeśli spojrzeć na poszczególne segmenty grupy, to spadek przychodów zanotowała ona w historycznie najsilniejszym obszarze – sieci („Networks”). Wpływy Ericssona spadły tutaj o 4 proc. do 28,8 mld SEK (około 2,88 mld euro) i tym samym segment ten dogonił prawie rozwijany przez Szwedów obszar usług („global services”).

Ericssonowi spadła marża brutto, która w zamkniętym kwartale wynosiła 33,9 proc. podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej – 35,2 proc. (bez opłat restrukturyzacyjnych spadek o jeden punkt procentowy do 34,5 proc.).

W przeliczeniu na europejską walutę zysk operacyjny zamknął się sumą 510 mln, co jest wynikiem o 31 proc. lepszymi niż w trzecim kwartale poprzedniego roku i o 43 proc. lepszym niż w drugim kwartale br.

O niemal miliard koron spadły koszty operacyjne koncernu, co jest konsekwencją podjętego planu oszczędnościowego, zgodnie z którym pozycja ta w 2017 roku ma być o 9 mld koron szwedzkich (około 900 mln euro) niższa niż w 2014 roku.

Największy wpływ na słabnącą sprzedaż w segmencie sieci ma spowolnienie wzrostu chińskich wdrożeń i inwestycji w technologię 4G.

Kolejnymi wyzwaniami jakie stawia przed sobą zarząd Ericssona są przede wszystkim inwestycje w nową technologią transmisji danych, 5G, która zgodnie z danymi dostawców ma być używana od 2020 roku.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu