Thor Bjorgolfsson zastawił większość akcji Playa

Publikacja: 09.07.2019 18:52

Pozyskiwanie finansowania na inne projekty pod zabezpieczenie w postaci walorów notowanych firm to jeden ze sposobów wykorzystywania giełdy do prowadzenia inwestycji. Teraz zdecydował się na taki ruch Kenbourne Invest, czyli wehikuł kontrolowany przez fundusz Novator założony przez islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona, fundatora (obok Netii) komórkowej sieci Play.

2 lipca Kenbourne (niegdyś Telco Holding), właściciel około 30 proc. wszystkich akcji Playa, zastawił 60 mln walorów sieci. Zgodnie z informacjami zawartymi na internetowej stronie korporacyjnej telekomu pakiet ten odpowiada 78 proc. puli posiadanej przez Islandczyka i jego rodzinę oraz 23,6 proc. wszystkich papierów wyemitowanych przez spółkę.

W dniu, gdy zabezpieczenie było ustanawiane, pakiet ten wart był 2 mld zł. We wtorek, dzień po publikacji informacji na ten temat – 1,92 mld zł.

Wprawdzie nieznane są okoliczności i warunki transakcji uzgodnionej przez Kenbourne, ale widać, że nie jest ona pozbawiona ryzyka wynikającego z wahań notowań telekomu.

W jakim celu Kenbourne zastawia akcje – nie udało nam się we wtorek dowiedzieć. Bruce McInroy, członek rady nadzorczej Play Communications z ramienia Novatora, nie odpowiedział na razie na pytania zadane mailem.

2 mld zł to suma, za którą można dokupić akcji Playa, czy przejąć nawet dwie sieci kablowe w kraju (nie licząc długu). 2 mld zł to także kwota, którą każdy z dużych czterech telekomów mobilnych w kraju – zdaniem analityków – może wydać na częstotliwości dla sieci komórkowych 5G.

Novator ma jednak także inwestycje za granicą. W Chile zbudował kopię Playa – WOM. W portfelu ma także operatora mobilnego w Islandii – Nova. Wszystkie sieci z czasem będą inwestować w technologię 5G.

Novator i drugi główny akcjonariusz Playa – Tollerton – zanim telekom zadebiutował na GPW, korzystali z własności, jaką są akcje firmy, w inny sposób. Zaciągnęli pokaźny dług w formie obligacji, którego spłatę Play gwarantował.

Wykupili obligacje za część pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży akcji Playa podczas pierwotnej publicznej oferty w 2017 r. IPO miało wartość 4,6 mld zł. Na obligacje i premie za wcześniejszy wykup poszło ponad 500 mln euro.

Do grona inwestorów, którzy zastawiają akcje portfelowych firm z GPW, należą m.in. Zbigniew Jakubas (Mennica, którą kontroluje jego rodzina, zastawiła pakiet akcji Netii), Redan (akcje TXM), a w przeszłości m.in. holding Wejchertów i Walterów ITI akcje telewizyjnej grupy TVN), Sylwester Cacek (Sfinks) czy Marek Falenta (Hawe).

Aby taka strategia się powiodła, notowania spółek powinny być albo w trendzie wzrostowym, albo chociaż stabilne. Można też ustalić z bankiem zakres zmian notowań, która nie wywołuje skutków.

Zdarza się, że inwestor musi znaleźć dodatkowe zabezpieczenie, a w najgorszej sytuacji jego akcje są przejmowane przez instytucje finansujące i sprzedawane poprzez giełdę.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu